Gyökerek

Avagy elbeszélhető-e a Fidesz megalakulásának története III/III-as jelentések alapján?

„1988. március 30-án az ELTE Jogász Szakkollégiumában, a hallgatók elnevezése szerint »Bibó István Szakkollégiumban«, megalakult egy »Fiatal Demokraták Szövetsége« elnevezésű ifjúsági szervezet. A résztvevő mintegy 50 fő többségi szavazással döntött a megalakulás mellett, hangoztatva, hogy a várható adminisztratív intézkedések ellen az azonnali sajtónyilvánossággal kell védekezni.
A szervezet megalakításának szükségességét a radikális reformok iránti társadalmi igénnyel indokolták. A megvalósításhoz és működtetéshez a már meglévő »alternatív politikai csoportosulások« segítségére számítanak.”

21.

BELÜGYMINISZTÉRIUM
III/III-7. OSZTÁLY
SZIGORÚAN TITKOS!

11-20/79/1988.

69. számú NAPI JELENTÉS
Budapest, 1988. április 13.

1.) TA-12-13

A FIDESZ-szel kapcsolatos újabb információk:

  • Krassó György részletes tájékoztatást kért és kapott Fodor Gábortól, a Jogász Szakkollégium nevelőtanárától az ügyészségi behívásokról, az ott történtekről, a veszprémi rendőri intézkedésről, az ifjúsági parlamenten történtekről.
    A híreket a BBC és a SZER már közölte is.
  • „Nyüzsgő" (b. ny.) sürgős feladatnak tartja minél szélesebb rétegek reagálását megismerni és támogatását megszerezni a szervezet mellett. Szerinte ehhez nem szükséges a FIDESZ céljaival egyetérteni, hanem az „eljárás ellen kell közösen fellépni". Úgy véli, hogy ebben az alakuló szakszervezet is segíthetne, hiszen - véleménye szerint - „a FIDESZ-re hárult az a támadás, ami eredetileg a  irányult volna".

Intézkedés:- az ellenőrzések folytatása,
- tájékoztató munkánkban hasznosítjuk.

Mészáros Béláné r. alezredes
osztályvezető

Készült: 12 pld/3 lap
Kapják: elosztó szerint

Jelzet: ÁBTL 2.7.1. NOIJ III/III-79/1988.

22.

BELÜGYMINISZTÉRIUM
III/III-7. OSZTÁLY
SZIGORÚAN TITKOS!

11-20/80/1988.

80. számú NAPI JELENTÉS
Budapest, 1988. április 28.

1.) TA-12-13

A FIDESZ-szel kapcsolatos újabb információk:

  • A veszprémi ifjúsági parlamenten történteket a résztvevők és a fő szervezők különbözőképpen értékelik.
    Orbán Viktor szerint mivel „törvényes, népakarati fölhatalmazásuk" van, intenzíven kell tovább szervezni a FIDESZ-t.
    Kövér László (b. ny.) szerint a történteket nem lehet győzelemnek nevezni, mivel a „csatát megnyerték, de a háborút nem".
    Csaba Iván (b. ny.) egyetért Kövér értékelésével, és bejelentette, hogy írásban tájékoztatja a Budapesti Főügyészséget, miszerint „a FIDESZ-szel kapcsolatos mindennemű tevékenységét beszünteti, és ezt követően semmiféle felelősséget nem vállal a szervezet további működésével kapcsolatban". Egyben a FIDESZ-nek is ír egy levelet, amelyben közli a fenti tényt, egyben javasolja a tevékenység azonnali beszüntetését. Ennek indoklásaként közli, hogy a „FIDESZ a Diákparlamenten tett megnyilvánulásaival elérte azt a kritikus pontot, ami után rövid időn belül gyors retorziók következnek".
    Deutsch Tamás a Veszprémben történtek után megijedt, mert „rájött, hogy bármi megtörténhet vele, még börtönbe is zárhatják". Április 26-án a Kari Tanács ülésén bejelentette, hogy az aznapra tervezett „FIDESZ tájékoztatót" nem tartják meg az egyetemen, a további intenzív szervezéssel felhagy, mondván, hogy „nem akarja 22-ik születésnapját börtönben tölteni".
    Fodor Gábor sikerként értékeli a történteket, mivel „ha falat nem is tettek a hátuk mögé, de néhány palánkot igen, amibe megvethetik a hátukat".
  • Deutsch Tamás részletesen tájékoztatta Krassó Györgyöt a Veszprémben történtekről, kérve, hogy mint hírforrást ne nevezze meg, mert „megfenyegették őket". Krassó kifejtette: nincs mitől félniük, mert esetleges letartóztatásuk belőlük hőst csinálna.
    Deutsch egy kapcsolatával közölte, hogy „csak az tekinthető hiteles tájékoztatásnak", amit Krassó, illetve az Október 23. Hírügynökség tesz közzé a FIDESZ-szel kapcsolatban.
  • A fenti átmeneti elbizonytalanodás után a főbb szervezők a Jogász Szakkollégiumban tartott megbeszélésükön úgy döntöttek, hogy folytatják tevékenységüket, „mintha mi sem történt volna". Tiltakozó levelet készítenek és küldenek az ügyészségre, egyetemekre. Tervezik tovább, hogy jogi véleményt kérnek a Legfelsőbb Bíróságtól és egyes ismertebb bíróktól a rájuk vonatkozó, érvényben lévő hatályos jogszabályokról.
    Döntöttek arról is, hogy az április 30-ra tervezett szélesebb körű összejövetelüket megtartják. Itt tájékoztatást adnak a történtekről, és a megjelenők döntésére bízzák, hogy „mit, hogyan tovább". 
    Az eredetileg tervezett helyszínt - Jurta Színház - állításuk szerint nem kapták meg, így szombaton reggel 9 órára a színház előtt hirdették meg a gyülekezőt.

Intézkedés:- a bizalmas nyomozások folytatása,
- A felsőoktatási intézmények vezetőinek tájékoztatása,
- tájékoztató munkánk során hasznosítjuk.

[popup title="[...]" format="Default click" activate="click" close text="A 2. pontban foglaltak szerint Miszlivetz Ferenc tájékoztatta az őt felkereső Jaroslav Sabatát, a Charta '77 egyik aláíróját a FIDESZ létéről és céljairól. A jelentés 3. pontja az MDF április 25-i sajtótájékoztatójáról számol be, amelyen a Klubtanács újságjának képviseletében jelen lévő Bégány Attila (alapító FIDESZ-tag) ismertette az ott lévőkkel a FIDESZ megalakulását követő eseményeket és a szervezet további céljait."]

Mészáros Béláné r. alezredes
osztályvezető

Készült: 12 pld/5 lap
Kapják: elosztó szerint

Jelzet: ÁBTL 2.7.1. NOIJ III/III-80/1988.

23.

BELÜGYMINISZTÉRIUM
III/III-7. OSZTÁLY
SZIGORÚAN TITKOS!

11-20/81/1988.

81. számú NAPI JELENTÉS
Budapest, 1988. április 29.

1.) TA-12-13

Az ún. „Szabad Kezdeményezések Hálózata" nevű formációt szervező személyek legutóbbi - 1988. április 27-i - összejövetelükön abban állapodtak meg, hogy mintegy 150 fő részvételével május 1-én délután megtartják első tanácskozásukat. (A helyszín még nem ismert, a Hungária Szálloda előtt gyülekeznek.)
A rendezvényen - melynek levezető elnöksége várhatóan „Nyüzsgő" (b. ny.), „Viktória" (b. ny.) és R[uttkay] Levente lesz - „Molnár" (b. ny.) ismertetni fogja az „akcióbizottság" eddigi szervező tevékenységének eredményeit, és meg fognak választani egy 50 tagú „tanácsot". A tanácsban a különböző csoportokat - „56-osok", szamizdatosok, FIDESZ, BZSBT, Klubtanács stb. - 3-6 fő fogja képviselni.
Tervezik azt is, hogy megvitatják a „Van kiút. A Szabad Kezdeményezések Hálózatának nyilatkozata az MSZMP országos értekezlete előtt" című tervezetet, amely hat pontban összefoglalja a „nemzeti fölemelkedési stratégia vázlatát".
A megválasztandó tanács első ülését május 4-re tervezik, majd azt követően sajtótájékoztatót kívánnak tartani, amelynek időpontja egyelőre nem ismert.
A május 1-i rendezvény résztvevőit „Bogár" (b. ny.), „Nyüzsgő" és V[ásárhelyi] Judit választotta ki.

Intézkedés:- az információ további pontosítása, kiegészítése,
- az ellenőrzések folytatása,
- tájékoztató munkánkban hasznosítjuk.

[...]

3.) HMB-TA-12-13

A FIDESZ-szel kapcsolatos újabb információk:

  • Április 26-án a Jogász Szakkollégiumban „FIDESZ-sejt" összejövetelt rendeztek. Itt úgy határoztak, hogy a jogi karon „totális" propagandát indítanak a FIDESZ mellett és április 28-án „minden elképzelhető helyen" plakátot helyeznek el. Ennek megvalósításáról adatok nem keletkeztek.
    Döntöttek, hogy a kar oktatói körében folytatják a támogató aláírások gyűjtését és írásos „szakvéleményt" kérnek mind a támogatóktól, mind az ellenzőktől.
    Bejelentették, hogy 140 aláírás érkezett Szombathelyről.
  • Az április 30-i megbeszélésükhöz új helyszínként felmerült a Petőfi Csarnok, az MTI, a F?SPED, a Kossuth Nyomda és a Főtaxi Klubjának bérbevétele is, azonban döntés ezidáig nem született.
  • „Nyüzsgő" tájékoztatta „Pörgé"-t (b. ny.) a Veszprémben történtekről, kiemelve azt, hogy a fiatalokat megfélemlítették, egyre nagyobb nyomást gyakorolnak rájuk, de ennek ellenére elhatározták, hogy folytatják a FIDESZ szervezését. 
    Arra kéri - a jogász kollégisták nevében - „Pörgé"-t, hogy álljon „napi kapcsolatban" velük. Nevezett ezt örömmel vállalja és várja a fiatalok hívását.

Intézkedés:- az ellenőrzések folytatása,
- a felsőoktatási intézmények vezetőinek tájékoztatása,
- a Vas Megyei III/III. osztály tájékoztatása.

["]

Mészáros Béláné r. alezredes
osztályvezető

Készült: 12 pld/4 lap
Kapják: elosztó szerint

Jelzet: ÁBTL 2.7.1. NOIJ III/III-81/1988.

24.

BELÜGYMINISZTÉRIUM
III/III-7. OSZTÁLY
SZIGORÚAN TITKOS!

11-20/82/1988.

82. számú NAPI JELENTÉS
Budapest, 1988. május 2.

1.) HK-12-12

Április 29-én az ELTE BTK épületében ismeretlenek személy(ek) nagy mennyiségű röplapot terjesztett(ek), melynek felirata: „FIDESZ 1988. április 30. 9. h. Jurta Színház". 
Az anyagok valószínűsíthetően számítógép sornyomtatójával készültek.

Intézkedés:- kapcsolataink a röplapot eltávolították,
- a rendezvény operatív ellenőrzésének megszervezése,

2.) K/3-12-12

Ismeretlen feladó az USA-ból megküldte a Jogász Szakkollégiumnak David Lewis tudósítását a FIDESZ megalakulásáról, amit a Reuter hírügynökség tett közzé április 1-én.

Intézkedés:- a küldemény elkobzása.

Az END VII. Konventjére (június 29 - július 7., Svédország) 12 személynek küldtek meghívó levelet. Ebben közlik, hogy a résztvevők a békemozgalmakat, az emberi jogok szervezeteit, a liberális mozgalmakat, a politikai pártokat, az egyházakat, az ifjúsági, női és környezetvédelmi szervezeteket képviselik, de lesznek „független" személyek is.,
A meghívottak között szerepel Miszlivetz Ferenc és három FIDESZ alapító tag: Orbán Viktor, Nagy Andor és Molnár Péter.

Intézkedés: - az OBT tájékoztatása.

4.) HMB-12-13

1988. április 28-án 18 órakor a Jurta Színházban került sor telt ház előtt a Rakpart Klub soros rendezvényére. [...]
A klub vezetője, Horváth Mihály a jelenlévőknek részletes tájékoztatást adott a FIDESZ-szel kapcsolatos eseményekről - ügyészi beszélgetés ", majd bejelentette, hogy az április 30-i reggel 9 órára hirdetett FIDESZ-ülés („taggyűlés") meg lesz tartva. Felszólította a jelenlévőket, hogy azon is vegyenek részt.

Intézkedés:- tájékoztató munkánkban valamint az „Artúr" fn. bizalmas  hasznosítjuk.

Mészáros Béláné r. alezredes
osztályvezető

Készült: 12 pld/4 lap
Kapják: elosztó szerint

Jelzet: ÁBTL 2.7.1. NOIJ III/III-82/1988.

25.

BELÜGYMINISZTÉRIUM
III/III-7. OSZTÁLY
SZIGORÚAN TITKOS!

11-20/82/a/1988.

82/a. számú NAPI JELENTÉS
Budapest, 1988. május 2.

5.)HMB-ASZA-12-12

1988. április 30-án a FIDESZ a 

 megtartotta összejövetelét.
A résztvevők - mintegy 350-400 fő - többsége különböző budapesti és vidéki felsőoktatási intézmények hallgatója a már létrehozott FIDESZ-szervezetek tagjai közül került ki, azonban számos ellenséges-ellenzéki személy is megjelent. Így például Nagy Jenő, Grawátsch Péter, Miszlivetz Ferenc, Kőszeg Ferenc, Szalai Pál, Gadó György és mások.
A megjelenteket Kövér László tájékoztatta a FIDESZ vezetőivel szembeni „atrocitásokról", a Magyar Hírlapnak küldött helyreigazítási kérelmükről. Bejelentette, hogy ez utóbbira választ nem kaptak, ezért a sajtópert megindítják.
További terveikről elmondták, hogy tiltakozást juttatnak el az MSZMP KB, a KISZ KB és a HNF vezetőinek. Következő nagygyűlésüket május 14-én tartják, „kongresszusuk" várható időpontja 1988 szeptembere. Tagtoborzási kampányuk eredményességének növelésére „információs szolgálatot" hoznak létre, illetve különféle nyári rendezvényeket terveznek. A helyszínen pénzgyűjtést szerveztek különböző propagandaanyagok finanszírozására.

Intézkedés:- részletes tájékoztató jelentés készítése,
- az ellenőrzések folytatása,

Mészáros Béláné r. alezredes
osztályvezető

Készült: 12 pld/3 lap
Kapják: elosztó szerint

Jelzet: ÁBTL 2.7.1. NOIJ III/III-82/a/1988.

26.

BELÜGYMINISZTÉRIUM
III/III-7. OSZTÁLY
SZIGORÚAN TITKOS!

11-20/83/1988.

83. számú NAPI JELENTÉS
Budapest, 1988. május 3.

[...]

2.) TA-12-13

A FIDESZ-szel kapcsolatos újabb információk:

  • E[rdős] Levente, a kaposvári Agrártudományi Egyetem dolgozója érdeklődést tanúsít a FIDESZ-szel kapcsolatban és közölte, hogy a hozzá eljutott iratot sokszorosította, és ismerőseinek osztogatta, akik örömmel csatlakoznának az ügyhöz.
  • K[orda] József, a soproni Erdészeti és Faipari Egyetem hallgatója tájékoztatta a FIDESZ szervezőit, hogy „raporton" járt a rektornál, aki közölte vele, hogy szóban beszélhet a szervezetről, de nem írhat alá semmilyen ezzel kapcsolatos iratot. Kért további FIDESZ nyilatkozatokat is, mivel egy csoporttársa a közeljövőben Kanadába utazik és szeretné magával vinni őket.
  • P[esti] László, a Balázs Béla Stúdió munkatársa közölte Kövér Lászlóval (b. ny.), hogy a Stúdiót érdekelné a FIDESZ helyzete, és dokumentációt akarnak készíteni arról, hogyan született az egész, milyen intézkedések történtek akár ideológiailag, akár politikailag, és mik a további tervek. A felvételek folyamatosan készülnének, ahogy haladnak az események, mintegy naplószerűen. Úgy véli, hogy a FIDESZ alakulásától függetlenül, ez nagyon értékes dokumentáció lenne két év múlva, amikor már lehetetlen lenne rekonstruálni a történéseket.
    K. L. szívesen vállalkozott a felvételekre, de a többiek nevében nem nyilatkozott.

Intézkedés:- az ellenőrzések folytatása,
- Az érintett megyei III/III. osztályok tájékoztatása,
- Tájékoztató munkánkban hasznosítjuk.

Mészáros Béláné r. alezredes
osztályvezető

Készült: 12 pld/2 lap
Kapják: elosztó szerint

Jelzet: ÁBTL 2.7.1. NOIJ III/III-83/1988.

27.

BELÜGYMINISZTÉRIUM
III/III-7. OSZTÁLY
SZIGORÚAN TITKOS!
221-64/80-1988.1. sz. pld.

Kiegészítés
Napi operatív információs jelentés
Budapest, 1988. május 3. (80.)

HMB-12-14

1988. április 30-án a FIDESZ megbeszélést tartott a Tinódi Filmszínházban, kb. 300-400 fő volt jelen.
A felszólalók többsége a szövetség stratégiájának kidolgozását sürgette, alapvető problémának tartották, hogy nincs saját, mindenre kiterjedő programjuk, és így „Nyilatkozatuk" több gondolatába bele lehet kötni.
Azon személyek, akik 1988. április 22-én a Fővárosi Főügyészségen figyelmeztetésben részesültek, fel akarták függeszteni tagságukat. Deutsch Tamás kijelentette, hogy „jogellenes államban" élünk, és ezért fordulhat elő, hogy egy demokratikus szervezet képviselőit lejáratják a közvélemény előtt. Ezt követően szavazást rendeltek el arról, hogy 1988. május 14-én kongresszust vagy nagygyűlést tartsanak-e. A tagság döntése, hogy nagygyűlést kell tartani, mivel nincs programjuk, amely egy kongresszus alapja lehetne. Elképzelésük szerint szervezetük létjogosultságáról egy olyan személyt kell meggyőzniük, aki - sérthetetlensége vagy mentessége révén - állandó helyet tudna biztosítani összejöveteleik megtartására, ahol nem érhetik inzultusok a tagokat.
A megbeszélésen részt vettek a BZSBT aktivistái, akik a természetvédő szekciójuk részére aláírásokat gyűjtöttek. Szerették volna elérni, hogy a FIDESZ álljon az ügyük mellé, de azt szavazás során elutasították, viszont a BZSBT által létrehozandó „biofalu" létrehozásához segítséget nyújtanak.
Rácz Péter ([...] alatti lakos) elmondta, hogy szüksége van a FIDESZ-nek egy videó-, illetve hangstúdióra, ennek szervezését, vezetését elvállalná.
Megbeszélés tárgyát képezte az erdélyi menekültek ügye, a tagság egyhangúlag úgy döntött, hogy pénzgyűjtést szervez támogatásukra. Egy felszólaló (ismeretlen) elképzelése szerint a FIDESZ épüljön be a nyári iskolai építőtáborokba, és ott kezdjen aktív szervezésbe.
Az összejövetel során Orbán Viktor (adatait pontosítjuk) félórás riportot adott a BBC-nek.
A Balázs Béla Stúdió munkatársai az összejövetelről videofelvételt készítettek.
Bogád Antal ismert szamizdat anyagokat árult.
A résztvevőknek szétosztották a „Nyilatkozat"-ot és a FIDESZ létrehozásáról és a „Kronológia" c. szórólapokat.
Mivel egyelőre a FIDESZ-nek nincs hivatalos postacíme, így az alábbi címen lehet velük a kapcsolatot felvenni: Kádár László, Budapest 1035, Váradi utca 17.

Megjegyzés:
Előzmény szerepel a 77/1988. április 28-i napi operatív információs jelentésben.

Intézkedés:
Tájékoztatjuk a BM III/III-2. Osztályt. HMB feladata a FIDESZ következő összejövetelén való részvétel (május 14.) és soron kívüli jelentés.

Mészáros Béláné r. alezredes
osztályvezető

Récsey Róbert r. ezredes
főkapitány-helyettes

Jelzet: ÁBTL 2.7.1. NOIJ BRFK-80/1988.
 

Tartalomjegyzék

Ezen a napon történt április 20.

Magunkról

A Magyar Országos Levéltár 2001-ben alapította – a levéltáros szakmában annak idején teljesen újszerű kezdeményezésként – a 20. század történelmével foglalkozó elektronikus forrásközlő folyóiratát, az ArchívNetet. Az évente hat alkalommal megjelenő lap egyre növekvő olvasólétszámmal rendelkezik, és nemcsak a szakemberek, hanem a történelem iránt érdeklődők széles táborának tudásvágyát is igyekszik kielégíteni.

Az ArchívNet 2016-ban tartalmilag és formailag is megújult. A politika-, diplomácia-, művelődés- és hadtörténet mellett az eddigieknél is erőteljesebben vannak jelen a gazdaság- és társadalomtörténeti témák, nagyobb hangsúlyt kapnak a napjainkban egyre népszerűbbé váló személyes dokumentumok (naplók, memoárok, levelezések). Tematikus számok jelennek meg, az új felület pedig korszerűbb, átláthatóbb, rendezettebb a korábbinál.

Akárcsak az elmúlt két évtizedben, az ArchívNet a jövőben is publikálási lehetőséget kíván nyújtani az 1867 utáni korszakkal foglalkozó magyar és külföldi levéltárosok, történészek, pedagógusok, diákok, doktoranduszok számára. Írásaikat a szerkesztőség címére várjuk!

A Szerkesztőség

Szerzőink figyelmébe ajánljuk jelzetelési és hivatkozási útmutatónkat, amely megegyezik a Levéltári Közleményekével.

Beköszöntő

Tisztelt Olvasók!

Örömmel adunk hírt róla, hogy megjelent az ArchívNet idei első száma, amelyben négy forrásismertetés olvasható. Ezek közül kettő magyar és ukrán emigránsok hidegháború alatti történetével foglalkozik egymástól nagyon eltérő látószögekből. A következő két forrásismertetés közül az egyik társadalmi önszerveződést ismertet kapcsolódó dokumentumokkal, míg a másik folytatja egy iratanyag oroszországi összeállítása, Magyarországra szállítása hátterének a bemutatását.

Az időrendet tekintve kívánkozik az első helyre Völgyesi Zoltán (főlevéltáros, Magyar Nemzeti Levéltár Országos Levéltára) helytörténeti szempontból is értékes ismertetése, amely a gróf Károlyi Lászlóné Apponyi Franciska által alapított és elnökölt Virágegylet történetét mutatja be levéltári források segítségével 1936-ig. A Fótról az 1920-as években Zebegénybe költöző nemesasszony új lakhelyén sem hagyott fel a már korábban is végzett szociális tevékenyégével: a Dunakanyarban többek között egy gyermeksegítő-nevelő egyletet hozott létre, amelynek egyben fő finanszírozója volt. Hogy a szervezet saját bevétellel is rendelkezzen, Apponyi Franciska a településen turistaszállásokat is létrehozott – ezzel pedig hozzájárult ahhoz, hogy Zebegényt még több turista keresse fel az 1930-as években.

Retrospektív módon mutatja be Máthé Áron (elnökhelyettes, Nemzeti Emlékezet Bizottsága), hogy a vitatott megítélésű, szovjetellenes ukrán emigrációt miként próbálta saját céljaira felhasználni az Egyesült Államok hírszerzése – amely folyamatban egy magyar emigránsnak, Aradi Zsoltnak is volt feladata. Az eseménysort egy később papírra vetett, titkosítás alól feloldott összefoglaló alapján tárja az olvasók elé. A kidolgozott akcióról a szovjet félnek is volt tudomása – erről pedig a szovjeteknek kémkedő „Cambridge-i ötök” legismertebb tagja, az angol Kim Philby számolt be defektálása után visszaemlékezésében.

Németh László Imre (nyugalmazott lelkész, pápai prelátus) az olaszországi magyar emigráció pillanatnyi helyzetéről készült összefoglalót prezentálja. Ez a „pillanatnyi helyzet” az 1953-as év, amikor báró Apor Gábor, korábbi szentszéki követ, ekkoriban a Magyar Nemzeti Bizottmány római irodájának a vezetője egy kérésre összeírta, hogy milyen helyzetben éli mindennapjait az olaszországi magyar emigráció az egyetemi tanároktól a trieszti menekülttábor lakóin át a sportolókig. Az egykori diplomata összefoglalójában nemcsak a mikroszintű, helyi ügyek kerülnek elő, hanem a nagypolitikai események is, így például Mindszenty József esztergomi érsek ügye, annak megítélése, valamint a magyarországi kommunista propaganda itáliai hatásai.

Idei első számunkban közöljük Seres Attila (tudományos főmunkatárs, VERITAS Történetkutató Intézet és Levéltár) előző lapszámban megjelent forrásismertetésének a második részét. A szerző további dokumentumok ismertetésével mutatja be, hogy harminc évvel ezelőtt milyen módon kerültek Magyarországra Oroszországból a néhai miniszterelnökre, Bethlen Istvánra vonatkozó iratok. A szerző mindezek mellett – az iratok ismeretében – Bethlen szovjetunióbeli fogságával kapcsolatban is közöl új infromációkat.

Az idei első számunkban publikáló szerzőinknek köszönjük a kéziratokat, felhívjuk egyben leendő szerzőink figyelmét, hogy az ArchívNet következő évi számaiba továbbra is várjuk a huszadik századi forrásokat ismertető írásokat gazdaság-, intézmény-, hely-, politika- és társadalomtörténeti témákban.

Budapest, 2024. március 13.
Miklós Dániel
főszerkesztő