Kossuth Lajos földi maradványait a budapesti Kerepesi úti temetõben felépített mauzóleumban az evangélikus egyház szertartása szerint...Tovább
Gyökerek
„1988. március 30-án az ELTE Jogász Szakkollégiumában, a hallgatók elnevezése szerint »Bibó István Szakkollégiumban«, megalakult egy »Fiatal Demokraták Szövetsége« elnevezésű ifjúsági szervezet. A résztvevő mintegy 50 fő többségi szavazással döntött a megalakulás mellett, hangoztatva, hogy a várható adminisztratív intézkedések ellen az azonnali sajtónyilvánossággal kell védekezni.
A szervezet megalakításának szükségességét a radikális reformok iránti társadalmi igénnyel indokolták. A megvalósításhoz és működtetéshez a már meglévő »alternatív politikai csoportosulások« segítségére számítanak.”
11.
BELÜGYMINISZTÉRIUM III/III-7. OSZTÁLY | SZIGORÚAN TITKOS! |
11-20/69/1988.
69. számú NAPI JELENTÉS
Budapest, 1988. április 13.
1.) HMB-TA-K/3-12-13
A FIDESZ szervezésével kapcsolatban az alábbi újabb információink keletkeztek:
- Csaba Iván, az „ideiglenes intéző bizottság" tagja az április 10-i megbeszélésükön kifejtette, hogy a szervezés során „Eminenciás"-nak (b. ny.) az eredeti elképzelését kellett volna megvalósítani, mely szerint „a szervezetet - hosszas előkészítő tevékenység - puhatolózó tárgyalások után" lehetne megalakítani.
A további működés erőltetését elhibázott lépésnek tartja, mert azzal - szerinte - azok sorsát kockáztatják, akik még nem végezték el az egyetemet. Mivel a jelenlévők többsége nem fogadta el érvelését, bejelentette, hogy kilép a FIDESZ-ből. - A Jogász Szakkollégium igazgatója szerint jelenleg a lehetséges taktika a FIDESZ tevékenysége meghatározott időre történő felfüggesztésének bejelentése lenne, azzal, hogy ezt a körülöttük kialakult indulatok indokolják, és jó szándékuk bizonyítására tesznek így. Ezt követően tárgyalásokat kellene kezdeményezni a KISZ-szel, valamint más szervezetekkel, és minden lehetséges irányba mozdulni, így kipuhatolhatók lehetnének a korlátok, kijelölődne a működési terep és végül - szeptember végén vagy október elején - lehetne újrakezdeni, akár kongresszussal is.
- Az öt fő szervezőt érintő intézkedéseket követően - „Pörge" (b. ny.) közvetítésével - Kövér László tájékoztatta Krassó Györgyöt, Karacs Imrét, az Independent c. újság munkatársát és az Economist c. lap egyik munkatársát a történtekről, a FIDESZ céljairól, és arról a szándékukról, hogy sajtó-helyreigazítást kérnek, ennek elmaradása esetén „sajtópert" indítanak.
- A FIDESZ aktivistái április 10-i elhatározásuknak megfelelően fokozott szervező tevékenységbe kezdtek. A/3 és A/2 formátumú plakátokon hirdetik a szervezet megalakulását, és ugyanezen a jelentkezők aláírásait is gyűjtik. Ilyeneket helyeztek el az ELTE BTK épületében, a Budaörsi úti kollégiumban, az ELTE ÁJTK Római Jogi Tanszéke előtt és az ELTE ÁITFK épületében. Az ÁITFK-n egyes tanárok évfolyamonként gyűjtik a támogató aláírásokat. Ezidáig 30-40 személy csatlakozott.
Kapcsolataink a kihelyezett plakátokat összegyűjtik, azonban a szervezők azokat folyamatosan pótolják.
Az alapító nyilatkozatot más egyetemekre is el akarják juttatni, illetve eljuttatták. Adataink szerint ez ideig a BME Münnich Kollégiumát és a miskolci vették célba. - A szervezők - mint már jelentettük - több közéleti személyiség támogatását is szeretnék elnyerni. Ennek érdekében április 11-én Bihari Mihály járt a szakkollégiumban, ahol a követendő helyes politikai magatartásról folytatott konzultációt.
Orbán Viktor, Kövér László és Andrássy Miklós április 12-én a HNF főtitkárát [Pozsgay Imre] kereste fel, majd fogadta őket Dr. Vékás Lajos, az ELTE rektor-helyettese, a Polgári Jogi Tanszék vezetője is.
Intézkedés: | - az ellenőrzések folytatása, - a „K" anyagok differenciált kobozzuk, - az egyetemek vezetőinek a tájékoztatása, - az ellenőrzést folytatjuk, - tájékoztató munkánkban hasznosítjuk. |
2. HMB-12-4
Egyoldalú, nem ellenőrzött információ szerint dr. Bihari Mihály és dr. Lengyel László 1988. április 11-én felkeresték Kutrucz Gizellát és felkérték, hogy lépjen be a FIDESZ-t támogató „Védelmi Bizottság"-ba. Kutrucz a kérésnek eleget tett, amit aláírásával is megerősített. Hírforrásunk szerint a „Védelmi Bizottság" tagjainak elsősorban pártból kizárt, illetve közismert személyeket kívánnak megnyerni.
Intézkedés: - az információ ellenőrzése, pontosítása.
3. HK-12-12
Az MKKE Rajk László Szakkollégiuma az egyetem rektorának, a Széchenyi István Szakkollégiuma pedig az egyetem rektorának, az MSZMP- és KISZ-titkárának, a Hallgatói tagozat elnökének és a Közgazdász című újság szerkesztőségének küldött „éles hangú" nyilatkozatban tiltakozott a FIDESZ-szel szemben alkalmazott adminisztratív intézkedések ellen, illetve szorgalmazta a „pártból kizárt reformértelmiségiek ügyének felülvizsgálatát".
Intézkedés: | -az ellenőrzések folytatása, - tájékoztató munkánkban hasznosítjuk. |
[...]
Mészáros Béláné r. alezredes
osztályvezető
Készült: 12 pld/4 lap
Kapják: elosztó szerint
Jelzet: ÁBTL 2.7.1. NOIJ III/III-69/1988.
12.
BELÜGYMINISZTÉRIUM III/III-7. OSZTÁLY | SZIGORÚAN TITKOS! |
11-20/70/1988.
70. számú NAPI JELENTÉS
Budapest, 1988. április 14.
[...]
3.) HMB-TA-12-13
A FIDESZ-szel kapcsolatos újabb információk:
- Andrássy Miklós felvetette, hogy meg kellene vizsgálni, ki és milyen alapon hozta létre a KISZ-t - egyesek szerint ugyanúgy, mint most a FIDESZ-t, csak akkor nem vontak felelősségre senkit -, mert ezzel a FIDESZ ügyét is előre tudnák vinni. Elsősorban a konkrét jogi utat kívánják megvizsgálni.
A további működés erőltetését elhibázott lépésnek tartja, mert azzal - szerinte - azok sorsát kockáztatják, akik még nem végezték el az egyetemet. Mivel a jelenlévők többsége nem fogadta el érvelését, bejelentette, hogy kilép a FIDESZ-ből. - Tokaji Nagy Erzsébet a szombathelyi Berzsenyi Dániel Tanárképző Főiskoláról tájékoztatta „Nyüzsgő"-t, hogy folytatja a FIDESZ aktív és támogató tagjainak toborzását.
- Az MKKE-n és az ELTE ÁITFK-n elterjedt a hír, hogy és (b. ny.), az MKKE Gazdaságtörténeti Tanszék tanára egy fogalmazványt készített. Ebben tiltakoznak a FIDESZ szervezőit ért intézkedések ellen, és kilátásba helyezik, hogy további bármilyen retorzió esetén aláírásgyűjtést kezdeményeznek a tanárok körében.
- A figyelmeztetésben részesített szervezők úgy döntöttek, hogy elállnak a szervezéssel, azonban a többiek folytatják azt, mivel senkit nem kötelezhetnek arra, hogy tevékenységüket abbahagyják.
Intézkedés: | - az ellenőrzések folytatása, - az egyetemek vezetésének tájékoztatása, - a Vas megyei RFK-t tájékoztatjuk. |
Mészáros Béláné r. alezredes
osztályvezető
Készült: 12 pld/3 lap
Kapják: elosztó szerint
Jelzet: ÁBTL 2.7.1. NOIJ III/III-70/1988.
13.
BELÜGYMINISZTÉRIUM III/III-7. OSZTÁLY | SZIGORÚAN TITKOS! |
11-20/71/1988.
71. számú NAPI JELENTÉS
Budapest, 1988. április 15.
[...]
4.) K/3-TA-12-13
A FIDESZ-szel kapcsolatos újabb információk:
- Bellavics István (b. ny. Csongrád megye) egyetértve a szervezet „szándéknyilatkozatával" arra kéri Kövér Lászlót, hogy valamennyi írásos dokumentumukat küldjék meg számára, mivel ő gondozza a JATE Dokumentációs és Információs bázisát. Ennek célja, hogy összegyűjtse a hazánkban sajtónyilvánosságot nem kapó anyagokat, amelyek a hallgatók számára is minden korlátozás nélkül hozzáférhetők.
- „Nyüzsgő" ismerőseit arra mozgósítja, hogy minél több embert léptessenek be a FIDESZ-be, mivel most a tömegbázis megteremtése a cél.
- „Nyüzsgő" egy korábban ösztöndíjasként Magyarországon tanult olasz lányt tájékoztatott a FIDESZ megalakulásáról, valamint a rendőrségi „atrocitásokról". Megkérte, hogy keresztül érje el, hogy információi az lapjában megjelenjenek.
- További vidéki felsőoktatási intézményekből érdeklődnek a szervezet iránt. A soproni Erdészeti és Faipari Egyetemről meghívták a szervezőket, hogy tartsanak tájékoztatót, egy sárospataki tanítóképző főiskolás lány pedig írásban jelentette be csatlakozási szándékát, azzal, hogy a Fiatal Művészek Klubjában látta felhívásukat.
Intézkedés: | - az ellenőrzések folytatása, - az egyetemek vezetésének tájékoztatása, - az érintett megyei III/III. osztályok tájékoztatása. |
Mészáros Béláné r. alezredes
osztályvezető
Készült: 12 pld/4 lap
Kapják: elosztó szerint
Jelzet: ÁBTL 2.7.1. NOIJ III/III-71/1988.
14.
BELÜGYMINISZTÉRIUM III/III-7. OSZTÁLY | SZIGORÚAN TITKOS! |
11-20/72/1988.
72. számú NAPI JELENTÉS
Budapest, 1988. április 18.
[...]
3.) ASZA-HK-12-12
A FIDESZ-szel kapcsolatos újabb információk:
- A soproni Erdészeti és Faipari Egyetem kollégiumában április 13-án mintegy 60 fő részvételével Kardos József FIDESZ alapító tag vezetésével egy megbeszélést tartottak. Ismertetésre került a szervezet eddigi története, illetve jelenlegi célja, amit a tagtoborzásban, „sejtépítésben" jelöltek meg. Kardos bejelentette továbbá, hogy a szervezők és az intézkedéssel érintettek is per indítanak. Kérdésekre válaszolva elmondotta továbbá, hogy azért csak értelmiségi fiatalokat toboroznak, mert a munkásifjúságnak új szervezet alakul.
Az összejövetelt követően mintegy tízen léptek be a FIDESZ-be. - Az ELTE ÁJTK épületében - az alakulásról szóló nyilatkozaton túl - április 14-én plakátokat helyeztek el, amelyeken a Magyar Hírlapban április 9-én megjelent közlemény, valamint „Jogi kommentár egy közleményhez" címmel hosszabb fejtegetés olvasható. A „kommentár" részletesen elemzi a szervezet megalakulásának jogi oldalait, az Alkotmányra, jogszabályokra, paragrafusokra hivatkozva bizonygatja törvényességét. Végkövetkeztetésként megállapítja: „A szövetség törvényesen létrejött 1988. március 30-án, s az alapítás aktusa által jogi személyiséget nyert, tehát a szervező tevékenység beszüntetésére való felhívás jogi alapon nem igazolható. A FIDESZ törvényellenesnek minősítése, annak mint jogi személynek, s a név szerint felsorolt öt személynek mint egyénnek a biztosított személyiségi jogait sérti."
- Április 15-én az MKKE egyik liftjében kézzel írott röplapot helyeztek el, amelyen az április 17-i, a „Kisrabló" étteremben tervezett összejövetelre mozgósítanak.
- A FIDESZ szervezői úgy értékelik, hogy Nyugat-Magyarországon - Sopron, Szombathely, Győr - örvendetesen sokan tudnak a szervezetről, azt viszont sajnálatosnak tartják, hogy Pécs, Szeged, Debrecen kiesett a látókörükből.
- Különféle pletykák terjednek a szervezők körében. Egyik ilyen szerint Rácz Andrást „kirúgták" a amiről Deutsch Tamás úgy vélekedik, hogy „ha ez igaz, akkor rögtön leállnak a szervezéssel".
- A Jogász Szakkollégium filmklubjában tervezik Lányi András egy filmjének a vetítését, amivel kapcsolatban egy hallgató megkereste. Ennek során tájékoztatta a FIDESZ szervezéséről és felkérte, hogy írja alá a nyilatkozatot. Ezt Lányi készséggel vállalta, sőt ígéretet tett arra is, hogy Sinkovits Imrétől és Hegedűs D. Gézától is szerez aláírást.
- „Nyüzsgő" (b. ny.) szerint az ELTE ÁJTK professzorai arra bíztatják a FIDESZ szervezőit, hogy indítsák el a sajtópert, amit „próbapernek" tekintenek. Egyik kapcsolata - Pajkossy Gábor - kifejtette, hogy ugyan szimpatizál a szervezettel, de a fiatalok túl magasra tették a „lécet", és az ilyen magas pozíciót nagyon nehéz lesz megvédeni. Nem tudja elfogadni azt az érvelésüket sem, hogy „ez nem egyesület, amihez engedély kell, hanem mondjuk egy párt, amihez nem kell semmiféle előzetes engedély".
Intézkedés: | - az ellenőrzések folytatása, - az egyetemek vezetésének tájékoztatása, - tájékoztató munkánkban hasznosítjuk. |
[...]
6. HMB-12-4
Hírforrásunk
(b. ny.) meghívására részt vett egy összejövetelen, amelyet az ún. „Szabad Kezdeményezések Hálózata" nevű - kialakulóban lévő - formáció keretében hoztak létre.Jelen voltak: TGM, Kis J., Haraszti, Mécs, Vit [László], Dragon [Pál], Morvay László Orbán Viktor (FIDESZ).
A megbeszélés témája részben a FIDESZ, részben a tevékenysége, illetve lehetséges feladatainak vitája képezte. A FIDESZ-szel összefüggésben új momentumként merült fel - javaslatként -, hogy esetleg ifjúsági szekcióként hozzák létre a BZSBT-n belül. A jelenlévők nem tartották jónak.
Elhangzott, hogy a szervezést folytatják, s amint összegyűlik az első ezer aláírás, újabb közleményt tesznek közzé, amelyben a rendőri beavatkozás, illetve közlemény ellen tiltakozni fognak. Egy másik vélemény szerint ötszáz aláírás összejötte után tevékenységükről, megjelenésükről a külföldi sajtót tájékoztatni kell.
Új megközelítésben merült fel az „SZKH" létrehozásának szisztémája. E szerint a jelenlévők a „hálózat" fő feladatának tekintik, hogy lengyel mintára, apró sejtekből építsék fel az ellenzéket. Célszerűnek látnák, ha társaságokon, baráti körökön, egyesületeken belül lennének e szerveződések alapsejtjei.
Kis János javasolta, hogy mivel ez eléggé hosszú időt vesz igénybe, addig is legyenek a különböző társaságokban hálózatkörök. Tehát formálisan ne csatlakozzanak a hálózathoz, hanem először egy-két emberük legyen, akik fokozatosan szerveznék maguk köré a többieket.
Intézkedés: | - az információk ellenőrzése, - az ellenőrzések folytatása. |
7.
1988. április 17-én a budapesti „Kisrabló" nevű nyilvános szórakozóhelyen18 órakor tartotta soros összejövetelét a „Fiatal Demokraták Szövetsége" elnevezésű illegális ifjúsági szervezet.
A rendezvényen kb. 150 fő jelent meg, többek között Kövér László, Orbán Viktor, Németh Zsolt, Deutsch Tamás, Longauer László, Miszlivetz Ferenc, Szalai Pál, Solt Ottilia. A megjelentek elsősorban a MKKE, ELTE ÁITFK, az ELTE ÁJTK, az ELTE BTK, az ELTE TTK, a BME, a Gödöllői Agrártudományi Egyetem, a Soproni Faipari Egyetem, a szombathelyi Tanárképző Főiskola, a szegedi
15.
BELÜGYMINISZTÉRIUM III/III-7. OSZTÁLY | SZIGORÚAN TITKOS! |
11-20/73/1988.
73. számú NAPI JELENTÉS
Budapest, 1988. április 19.
1.) TA-12-13
A FIDESZ szervezésével kapcsolatos újabb információk:
- A FIDESZ alapító nyilatkozatát a szervezők eljuttatták Pozsonyba, a Charta'77-hez kapcsolódó személyeknek, akik azt lefordítják szlovák nyelvre, és megszervezik terjesztését Csehszlovákiában.
- Csaba Iván - megmásítva korábbi elhatározását - „erkölcsi okokból" visszalépett a szervezetbe, azzal, hogy tagságát fenntartja. Kifejtette, hogy amíg nem nyilvánítják jogi úton törvénytelenné a FIDESZ-t, addig működnek, de illegálissá nem akarnak válni.
- Deutsch Tamás szerint a FIDESZ jogi képviseletét Szájer József és Fodor Gábor látnák el, de ha ez nem valósul meg, végső esetben a „Független Jogvédő Irodához" is fordulhatnak. Ezt azonban nem tartaná szerencsésnek, mivel „rossz fényt" vetne a szervezetre.
- A FIDESZ szervezői azt tervezik, hogy április 26-án 16 óra körül az ELTE Jogi Karán tájékoztató fórumot rendeznek.
- „Nyüzsgő" (b. ny.) a FIDESZ-szel kapcsolatos kifogásokat - program hiánya, időszerűtlenség - rendre visszautasítja azzal, hogy a programot nem néhány alapító tagnak, hanem együtt az egész tagságnak kell kidolgozni, illetve szerinte éppen itt az ideje valamit elkezdeni, és nem szabad „különféle kongresszusokhoz" igazítani kezdeményezéseiket.
Intézkedés: | - az ellenőrzések folytatása, - a felsőoktatási intézmények vezetésének tájékoztatása, - tájékoztató munkában hasznosítjuk. |
[...]
Mészáros Béláné r. alezredes
osztályvezető
Készült: 12 pld/3 lap
Kapják: elosztó szerint
Jelzet: ÁBTL 2.7.1. NOIJ III/III-73/1988.
16.
BELÜGYMINISZTÉRIUM III/III-7. OSZTÁLY | SZIGORÚAN TITKOS! |
11-20/74/1988.
74. számú NAPI JELENTÉS
Budapest, 1988. április 20.
1.) TA-K/3-12-13
A FIDESZ-szel kapcsolatos újabb információk:
- A szervezők folytatják tagtoborzási kampányukat. Több vidéki városba címezték küldeményeiket, amelyekben a FIDESZ alapító nyilatkozatát, tájékoztatóit helyezték el. Tájékoztatásuk szerint taglétszámuk már elérte az 1500 főt.
- Szájer József és Fodor Gábor - mint a FIDESZ jogi képviselői - a sajtóra vonatkozó szabályokban meghatározott jogosultságukra hivatkozva helyreigazítást kértek a Magyar Hírlap főszerkesztőjétől. Ebben a már ismert érvrendszert sorakoztatják fel: nem „kezdeményezték", hanem megalakították a szövetséget, nem sértették meg az egyesületi jogszabályt, mivel a szervezet nem egyesület stb. A helyreigazítási kérelem indoklásában az Alkotmányra, a Polgári Törvénykönyvre, a Büntető Törvénykönyvre és az ifjúsági törvényre hivatkozva bizonygatják a FIDESZ törvényes voltát.
- Deutsch Tamás szerint a FIDESZ jogi képviseletét Szájer József és Fodor Gábor látnák el, de ha ez nem valósul meg, végső esetben a „Független Jogvédő Irodához" is fordulhatnak. Ezt azonban nem tartaná szerencsésnek, mivel „rossz fényt" vetne a szervezetre.
- A Jogász Szakkollégium egy hallgatója a FIDESZ-szel szembeni rendőri intézkedést és a pártból történt kizárását kommentálva úgy vélekedik, hogy „már nincs idő halogatni a cselekvést". Ha a helyzet tovább romlik, a tömegek az utcára mennek, ami tragédia lenne, és ezt meg kell akadályozni. „Állást kell foglalni végre, láttatni, hogy vagyunk, és nem vagyunk hajlandók tovább megalkuvón kiszolgálni ezt a széthulló, irracionális, idejétmúlt politikai hatalmat.
Intézkedés: | - az ellenőrzések folytatása, - a „K" anyagok differenciált kobzása, - a felsőoktatási intézmények illetékes vezetőinek tájékoztatása, - a tájékoztató munkánkban való felhasználása. |
[...]
Egyéb események, információk:
1. ASZA-HK-12-12
Az MKKE KISZ Bizottságának „KISZ Bizalmas" című lapjában testületi állásfoglalás jelent meg a FIDESZ-szel kapcsolatban. Ebben leszögezik, hogy „a FIDESZ társadalmi szervezetként való megalakítása egyértelműen politikai kezdeményezésnek tekintendő, amit politikai úton kell rendezni". A szervezőkkel szembeni rendőri intézkedést politikailag hibásnak tartják, mivel „gátolja a lassú demokratizálódást", és növeli a szervezet „tiltott gyümölcs" jellegét.
Azért is nehezményezik, mert „bennünket is megfosztott attól a lehetőségtől, hogy a FIDESZ programjához viszonyulni tudjunk, és ki tudjuk fejteni elvi nézetkülönbségeinket".
Végezetül leszögezik, hogy „a KISZ (és az MSZMP) számára ilyen úton biztosított mesterséges védelem tovább rombolja a mi szervezetünk tekintélyét, presztízsét, hitelét is, és ezáltal megnehezíti talpra állásunkat a jelenlegi válságos helyzetben". Az állásfoglalást az MSZMP KB titkárának, az MSZMP Budapesti Bizottsága első titkárának, a KISZ KB első titkárának, a Belügyminiszternek és a Magyar Hírlap főszerkesztőjének küldték meg.
[popup title="[...]" format="Default click" activate="click" close text="A továbbiakban az MKKE KISZ-szervezetének szintén a lapban megjelent programtervezetét ismerteti a jelentés."]
Intézkedés: - tájékoztató munkában hasznosítjuk.
[...]
Mészáros Béláné r. alezredes
osztályvezető
Készült: 12 pld/6 lap
Kapják: elosztó szerint
Jelzet: ÁBTL 2.7.1. NOIJ III/III-74/1988.
17.
BELÜGYMINISZTÉRIUM III/III-7. OSZTÁLY | SZIGORÚAN TITKOS! |
11-20/75/1988.
75. számú NAPI JELENTÉS
Budapest, 1988. április 21.
1.) HMB-12-13
Az ún. „Szabad Kezdeményezések Hálózata" formáció legutóbbi összejövetelén a FIDESZ ügyének ismertetése, a környezetvédők „éhségmenete" és a „Hálózat" szervezésének kérdésköre szerepelt a napirenden.
Elsőként „Viktória" (b. ny.) ismertette, hogy „megszervezték" a FIDESZ jogi védelmét - állítása szerint a jogi kar több professzora vállalta azt -, és közölte, hogy „az egyetemen jól megy a dolog", volt, ahol az „egész KISZ kiállt a FIDESZ mellett".
[popup title="[...]" format="Default click" activate="click" close text="A továbbiakban az SZKH összejövetelének többi témájáról szól a jelentés."]
Intézkedés: | - az információ további ellenőrzése, kiegészítése, - az ellenőrzés folytatása. |
[...]
Mészáros Béláné r. alezredes
osztályvezető
Készült: 12 pld/5 lap
Kapják: elosztó szerint
Jelzet: ÁBTL 2.7.1. NOIJ III/III-75/1988.
18.
BELÜGYMINISZTÉRIUM III/III-7. OSZTÁLY | SZIGORÚAN TITKOS! |
11-20/77/1988.
77. számú NAPI JELENTÉS
Budapest, 1988. április 25.
[...]
3.) TA-12-12
1988. április 20-án a Tomás Schwarcz vezette BBC-forgatócsoport interjút készített
(b. ny.) lakásán.Az interjúban a BBC adásaira, az angol politikai, szellemi életre, hazánk jelenlegi helyzetére vonatkozóan kérték ki vendéglátójuk véleményét.
A riporter K[almár] Péter mellett a forgatáson jelen volt még H[erendi] János, a Biankó Stúdió produkciós vezetője is.
„Zsoké" a forgatócsoport érkezésének időpontjára lakására invitálta Kövér Lászlót és Deutsch Tamást, a FIDESZ tagjait is. A forgatás során „Zsoké" átadta számukra az MDF szervezői nevében általa készített nyilatkozatot melyben támogatásukról biztosítják az MDF szervezői a FIDESZ-t. Egyúttal megkérte őket, hogy a nyilatkozatot továbbítsák minden diáklapnak. A nyilatkozat átadásával egy időben átadta részükre az MDF szervezői által a FIDESZ-nek megszavazott 10 ezer forintot is.
Megjegyzés: | A stáb tervei között szerepel még O[ttlik] Géza, „Tanár" (b. ny.) és Cs[engery] Adrien meginterjúvolása is. |
[...]
Intézkedés: | - tájékoztató munkánk során hasznosítjuk, - az ellenőrzéseket folytatjuk. |
[...]
4.) TA-12-13
„Nyüzsgő" (b. ny.) szerint a Jogász Szakkollégiumban „szakadás" várható, mivel néhány hallgató erőteljesen radikalizálódik, a többiek azonban félnek, amit tovább erősít, hogy a kollégium igazgatója a rászabott pártbüntetés miatt „megijedt".
Az az álláspontja, hogy a jelenlegi helyzetben, amikor az ország válsága „irracionális" mértéket öltött, a „párt belülről elkezdett bomlani", nem szabad „taktikázgatni", jobban föl kell sorakozni egymás mellé. Ezt a célt szolgálja a FIDESZ támogatása is. Azt is kifejtette, hogy ugyan nem szeretne mindent kockára tevő, másokat veszélyeztető radikális színben feltűnni, de nem hisz a „hátrálások taktikájában", mert minden „pozíció-feladás" csak ronthat a helyzeten, ezért mindenkinek vállalnia kell az álláspontját. A „FIDESZ"-szel kapcsolatos majdan megindítandó sajtóperről úgy nyilatkozott, hogy tudomása szerint „valami legalja ügyvéd fogja elvállalni a párt álláspontot, mivel erre más senki, semelyik tanszék nem vállalkozott".
Intézkedés: - a bizalmas nyomozást folytatjuk.
[...]
Egyéb események, információk:
[...]
2.) ASZA-HMB-12-12
Megjelent a Jogász Szakkollégium „Értesítő" című kiadványának legújabb száma.
Ebben - egyebek mellett - közlik a FIDESZ alapító nyilatkozatát, a Magyar Hírlapban megjelent, a rendőri intézkedésről szóló kommentárt, Szájer József ismert, „Kommentár egy közleményhez" című írását.
[popup title="[...]" format="Default click" activate="click" close text="Az „Értesítő”-ben megjelent egyéb írásokról van szó."]
„Az első, de ugye nem az utolsó sajtótájékoztató a FIDESZ-ről" című cikkben leírják az április 1-én a Ma Cherie eszpresszóban történteket.
Intézkedés: - az egyetem vezetésének tájékoztatása.
[...]
Mészáros Béláné r. alezredes
osztályvezető
Készült: 12 pld/6 lapbr> Kapják: elosztó szerint
Jelzet: ÁBTL 2.7.1. NOIJ III/III-77/1988.
19.
BELÜGYMINISZTÉRIUM III/III-7. OSZTÁLY | SZIGORÚAN TITKOS! |
11-20/77/a/1988.
77/a. számú NAPI JELENTÉS
Budapest, 1988. április 25.
1.)
1988. április 22-24. között került megrendezésre Veszprémben az Országos Felsőoktatási Ágazati Ifjúsági Parlament.
A szombati szekcióüléseken a Bihari Mihály féle tézisek megvitatását kezdeményezték, amelyek kompromisszumokkal elfogadásra kerültek. Április 23-án este szálláshelyükön Deutsch Tamás, Sasvári Szilárd, Sztilkovics Szávó és Bartus Gábor mintegy 40 fő jelenlétében tájékoztatót tartott a FIDESZ megalakulásának körülményeiről, az ezt követő eseményekről.
Április 24-én - a parlament állásfoglalás-tervezetének vitája során - Deutsch Tamás javasolta, hogy az anyagban szereplő egyik pontot, amely arra vonatkozik, hogy működhessenek a KISZ mellett „más, alulról szerveződő ifjúsági szervezetek", egészítsék ki azzal, hogy ezek politikai jellegűek legyenek. Ennek indoklásaként hangsúlyozta, hogy ilyen a FIDESZ, amely már működik.
Április 22-én a helyszínre megérkező Deutsch Tamás és Sasvári Szilárd megkezdte a FIDESZ alapító nyilatkozatának és az MDF FIDESZ-hez intézett levelének terjesztését, melyet a helyszíni biztosítást végző Veszprém MRFK beosztottai megszakítottak, mintegy 250 pl-t lefoglaltak.
Az intézkedésre utalva az első plenáris ülésen javaslatok hangzottak el, miszerint a parlament idejére a küldöttek „mentelmi jogot" élvezzenek a további rendőri intézkedésekkel szemben.
Intézkedés: | - az operatív biztosítást végrehajtottuk, - tájékoztató jelentés készítése. |
[...]
Mészáros Béláné r. alezredes
osztályvezető
Készült: 12 pld/6 lapbr> Kapják: elosztó szerint
Jelzet: ÁBTL 2.7.1. NOIJ III/III-77/1988.
20.
BELÜGYMINISZTÉRIUM III/III-7. OSZTÁLY | SZIGORÚAN TITKOS! |
11-20/78/1988.
78. számú NAPI JELENTÉS
Budapest, 1988. április 26.
[...]
3.) TA-12-13
„Nyüzsgő" (b. ny.) a FIDESZ két szervezőjének ügyészségre történt behívásával kapcsolatban - előzetesen - kifejtette, hogy mindebből két következtetést lehet levonni: egyik az, hogy a „hatalom felveszi a kesztyűt" és jogi útra terelve a dolgokat, megtalálja azt a paragrafust, ami alapján elítélhetik a FIDESZ-t. A másik, hogy „formálisan elismerik a szervezetet, de nem kürtölik szét hivatalosan", és fölajánlják, hogy „lépjenek be a népfrontba, vagy valahová, és akkor nem lesz bajuk".
„Nyüzsgő" szerint a Szociológiai Intézet pártszervezete „kiállt a FIDESZ mellett" és a kérdést társadalmi vitára javasolja.
Intézkedés: - a bizalmas nyomozás folytatása.
[...]
Mészáros Béláné r. alezredes
osztályvezető
Készült: 12 pld/6 lapbr> Kapják: elosztó szerint
Jelzet: ÁBTL 2.7.1. NOIJ III/III-78/1988.
Tartalomjegyzék
Ezen a napon történt november 25.
August von Mackensen német tábornagy seregei győzelmet aratnak Rigómezőnél. A szerb hadsereg maradéka Albániába vonul vissza.Tovább
A Vajdaságot a Szerb királyság részének nyilvánítják és kimondják a Róth Ottó-féle Bánáti Köztársaság felszámolását.Tovább
A magyar felsőház elfogadja azt a törvénycikket, amely szerint március 15. nemzeti ünnep lesz Magyarországon.Tovább
Antikomintern paktum létesül Németország és Japán között, Olaszország 1937-ben, Spanyolország 1939-ben csatlakozik hozzá.Tovább
- 1 / 2
- >
Magunkról
A Magyar Országos Levéltár 2001-ben alapította – a levéltáros szakmában annak idején teljesen újszerű kezdeményezésként – a 20. század történelmével foglalkozó elektronikus forrásközlő folyóiratát, az ArchívNetet. Az évente hat alkalommal megjelenő lap egyre növekvő olvasólétszámmal rendelkezik, és nemcsak a szakemberek, hanem a történelem iránt érdeklődők széles táborának tudásvágyát is igyekszik kielégíteni.
Az ArchívNet 2016-ban tartalmilag és formailag is megújult. A politika-, diplomácia-, művelődés- és hadtörténet mellett az eddigieknél is erőteljesebben vannak jelen a gazdaság- és társadalomtörténeti témák, nagyobb hangsúlyt kapnak a napjainkban egyre népszerűbbé váló személyes dokumentumok (naplók, memoárok, levelezések). Tematikus számok jelennek meg, az új felület pedig korszerűbb, átláthatóbb, rendezettebb a korábbinál.
Akárcsak az elmúlt két évtizedben, az ArchívNet a jövőben is publikálási lehetőséget kíván nyújtani az 1867 utáni korszakkal foglalkozó magyar és külföldi levéltárosok, történészek, pedagógusok, diákok, doktoranduszok számára. Írásaikat a szerkesztőség címére várjuk!
A Szerkesztőség
Szerzőink figyelmébe ajánljuk jelzetelési és hivatkozási útmutatónkat, amely megegyezik a Levéltári Közleményekével.
Beköszöntő
ArchívNet 2024/4
Tisztelt Olvasók!
Megjelent online forrásközlő folyóiratunk idei negyedik száma. Friss lapszámunkban mindössze szűk két évtizedből származó forrásokat mutatnak be szerzőink: a publikációk közül három kapcsolódik a második világháborúhoz, egy pedig az 1950-es évekhez. A második világháborús tematikájú ismertetések közül pedig kettő évfordulósnak mondható: az 1944. őszi magyarországi hadi és politikai eseményeket járják körül – kortárs és retrospektív források segítségével.
Molnár András (főlevéltáros, Magyar Nemzeti Levéltár Zala Vármegyei Levéltára) kétrészes forrásismertetésében Tuba László hadnagy 1942 áprilisa és szeptembere között vezetett harctéri naplóját adja közre. A napló nemcsak a 2. magyar hadsereg Don menti harcainak egy eddig publikálatlan forrása, hanem még szűkebben véve a 47. gyalogezred II. csáktornyai zászlóaljának a működéséhez is számos új információval szolgál. Mostani számunkban a napló első része kerül bemutatásra.
Magyarország második világháborús részvételének egyik sorsdöntő napja volt 1944. október 15., amikor sikertelenül próbálta meg a magyar vezetés végrehajtani az átállást. Németh László Imre (nyugalmazott lelkész, pápai prelátus) Hlatky Endre, a Lakatos-kormány miniszterelnökségi államtitkára által 1952-ben magyar, valamint 1954-ben német nyelven írt visszatekintéseit mutatja be. Hlatky a két forrásban az 1944. október 15-én történt eseményekben betöltött szerepéről számolt be.
A kiugrási kísérlet idején Magyarország keleti fele már hadszíntér volt. Fóris Ákos (adjunktus, Eötvös Loránd Tudományegyetem, kutató, Erőszakkutató Intézet) az észak-alföldi hadieseményekhez kapcsolódó német hadijelentéseket ismertet, amelyek azonban nem a konkrét harccselekményeket írták le, hanem, hogy a magyar polgári lakosságot milyen atrocitások érték a szovjet csapatok részéről. A szerző kétrészes forrásismertetésének első részében arra is kitér, hogy a német katonai hatóságok milyen módon jutottak hozzá az információkhoz, azokat hogyan dolgozták fel, és végül, hogy a Harmadik Birodalom propagandája miként kívánta azokat felhasználni a saját céljaira.
Luka Dániel (történész, agrártörténet kutató) egy 1954-es előterjesztés segítségével vizsgálja meg, hogy a Rákosi-rendszer agrárpolitikája, -irányítása miként változott a magántermelés esetében. A beszolgáltatással, mint gazdasági eszközzel végig számoló agrárpolitika revíziójára 1953-ban került sor, azonban a magyarországi pártállam belső harcai szintén érintették a gazdaságirányítás ezen területét is. Erre példa a szerző által bemutatott, a szabadpiac helyzetét és fejlesztési lehetőségeit taglaló előterjesztés is.
Az idei negyedk számunkban publikáló szerzőinknek köszönjük a kéziratokat. Az ArchívNet szerkesztőségen egyben továbbra is várja a jövő évi lapszámaiba a 20. századi forrásokat ismertető írásokat gazdaság-, intézmény-, hely-, politika- és társadalomtörténeti témákban.
Budapest, 2024. november 22.
Miklós Dániel
főszerkesztő