A volt jobboldali és polgári pártok és vezetőik az állambiztonsági szervek látókörében

„Alapvető feladat a nyilvántartott személyek szűrése és közülük azoknak a személyeknek kiválasztása, akik állambiztonsági szempontból magatartásuk és tevékenységük alapján indokoltnak látszik, a folyamatos ellenőrzésük megszervezése. Kiválasztani azokat a személyeket, akik tömegbefolyással rendelkeznek és hajlamosak ellenséges tevékenység elkövetésére. Szükséges a vonaldossziéban szereplő személyek ellenőrzése abból a célból, hogy közéjük megfelelő ügynöki beszervezést eszközöljünk. Ez lehetőséget ad ismeret bővítésére, a személyek alapos és többoldalú megismerésére.”

A volt fasiszta jobboldali pártok vezetőinek és aktív tagjainak megoszlása, elhárítási helyzete

Szabolcs-Szatmár megyei Rendőrfőkapitányság
Politikai Nyomozó Osztálya
V. alosztály

"Szigorúan titkos!"

Tárgy: A volt polgári pártok vezetői és
jobboldali SZDP vezetők ellenséges
tevékenységéről

Jelentés

Nyíregyháza, 1962. április 29.

Szabolcs-Szatmár megye területén a volt jobboldali polgári politikai pártok és a jobboldali SZDP vezetői közül 121 főt tartunk nyilvántartásban 3. sz. karton alapján, ami az alábbiak szerint oszlik meg:
FKP: 102, NPP: 1, és jobboldali SZDP vezető 18 fő. Közülük 14 főt soroltunk be a veszélyes elemek külön nyilvántartásába, akik közül 12 FKP vezető, 2 pedig jobboldali SZDP vezető volt.

A veszélyes elemek közül jelenleg az V. alosztály 1 főt, a VII. alosztály 7 főt, a mátészalkai kirendeltség pedig 6 főt ellenőriz. Az ellenőrzés ügynökséggel van megoldva. A veszélyes elemek közül - az elmúlt negyedévi tapasztalatok szerint 5 fő gyakran tesz különböző ellenséges kijelentéseket, 9 fő passzív magatartást tanúsít.

Ezeknek az elemeknek a tevékenysége a kül- és belpolitikai események változásainak megfelelően alakult. 1961 tavaszán a mezőgazdaság átszervezése idején arról beszéltek, hogy a parasztságot erőszakkal kényszerítik a tsz-be, ami azt fogja eredményezni, hogy a mezőgazdaság termelése csökkenni fog és az ország gazdasági csődbe jut. A nyugat-berlini helyzet éleződése idején azt hangoztatták, hogy ebben a kérdésben lehetetlen a békés megegyezés, mert a nyugatiak sohasem egyeznek bele, hogy Németországot a Szovjetunió elképzelései szerint egyesítsék. Az NDK által foganatosított intézkedésekről többen azt állították, hogy azokra azért volt szükség, mert másképp nem lehetett megakadályozni a lakosság tömeges áttelepülését. A volt jobboldali SZDP vezetők köréből kiválasztott veszélyes elemek a nyugat-német választások után reményüket fejezték ki, hogy rövidesen eljön az idő, amikor az SZDP lesz a világ legerősebb eszmei irányítója. Beszéltek arról is, "rendszerváltozás esetén a volt SZDP vezetőire nagy feladat hárul, mert egy új és egészséges munkásvédelmi politikát kell kidolgozni". Az SZKP XXII. Kongresszusának határozatait becsmérelve többen azt állították, hogy a Szovjetunióban belpolitikai nehézségek vannak és ellentétek keletkeztek a szocialista országok között is, ami végső fokon a szocialista tábor felbomlását fogja eredményezni.

A vizsgált területen konkrét üggyel, vagy ügyjelzéssel nem rendelkezünk.

1961 októberétől előzetes ellenőrző dosszié alapján feldolgozás alatt tartottuk B. J. volt jobboldali SZDP képviselőt, veszélyes személy, nyíregyházi lakost, aki 1953-ban izgatás miatt 5 évi börtönre volt ítélve, aktív ellenforradalmi tevékenységet folytatott és azt követően is gyakran tett ellenséges kijelentéseket. A nyugat-berlini helyzet éleződése után fokozta ellenséges tevékenységét. Az ügyben 3 ügynököt foglalkoztattunk, ennek ellenére B. tevékenységét nem tudtuk dokumentálni, mivel a tudomásunkra jutott ellenséges kijelentéseket kizárólag ügynökeink előtt, négy szem között tette. Fentiek miatt az előzetes ellenőrző dossziét 1962 áprilisában F-dossziévá minősítettük vissza.

A hálózati munkában előrehaladást értünk el abban, hogy az e területen foglalkoztatott ügynökséget teljes egészében a veszélyes elemek ellenőrzésére irányítottuk át. Valamennyi ügynök részére foglalkoztatási tervet dolgoztunk ki. Ezekben a tervekben esetenként még olyan személyek is szerepeltek, akik csak a 3. sz. karton alapján vannak nyilvántartva. Ezt a hibát az elmúlt hónapban kijavítottuk, és az ügynököket jelenleg csak veszélyes elemekre foglalkoztatjuk.

Az V. alosztály ezen a területen 6 ügynököt foglalkoztat, akik közül 5 a volt SZDP vezetők, 1 pedig a volt FKP vezetők köréből lett beszervezve. Ehhez képest csupán egy veszélyes személlyel rendelkezünk, így az ügynökség nagy része más ellenséges elemek közül kiválasztott veszélyes személyekre van foglalkoztatva. A VII. alosztály és a mátészalkai kirendeltség 1-1 volt jobboldali SZDP ügynökkel rendelkezik s ennélfogva 13 veszélyes személyt egyéb ellenséges elemek köréből beszervezett ügynökkel ellenőrzik.

Hiányosság ezen a téren, hogy az V. alosztályon a volt pártok vonalán dolgozó operatív tiszt nem kapcsolódott be a VII. alosztály és a kirendeltség területén elhelyezkedő veszélyes elemek ellenőrzésébe, így az erről a területről szerzett értesülések nem voltak megfelelően összpontosítva. Ezt a hibát sürgősen kijavítjuk.

Az V. alosztályon a volt pártok tagjai között levő ellenséges elemek ellenőrzésével L. M. r. hdgy. elvtárs foglalkozik. Nevezett elvtárs 1958-ig a karhatalomnál teljesített szolgálatot, 1959-ben került az alosztályunkra a BM Akadémiára távozó F. I. r. fhdgy. helyére. Eddig 6 hónapos szakmai iskolát végzett, ahol gyenge általános műveltsége és hiányos politikai előképzettsége miatt csak közepes eredményt ért el. Az operatív alapelveket és fogalmakat nem megfelelően érti és ez az ügynökség vezetésében és a feldolgozó munkában is megmutatkozik. L. elvtárs jelenlegi felkészültségével a követelményeknek nem tud eleget tenni. 1962 őszétől be van ütemezve a BM Rendőrakadémia bentlakásos tagozatára és a területet az akadémiát most befejező F. fhdgy. elvtárs veszi át.

A megye területén történt röpcédulázások s falfirkálások eseteiben nem szereztünk olyan adatokat, amelyek azt bizonyítanák, hogy azok mögött a volt polgári pártok vezetői, vagy jobboldali SZDP vezetők állnának.

új beszervezést nem végeztünk. A rendőri szervek izgatás miatt a jelentésben szereplő ellenséges elemek körében eljárást nem indítottak.

                                                                                           Gy. A. r. szds.
alosztályvezető

Egyetértek:

                                                                                             P. F. r. alezr.
osztályvezető

Készült: 3 pld-ban
Kapják: 1 pld. BM II/5. Oszt. Bp.
1 pld. Tájékoztató
1 pld. Lerakva

Ezen a napon történt december 26.

1942

Budapesten megkezdődik a villamosközlekedés a Horthy Miklós körtér (ma: Móricz Zsigmond körtér) és a Déli pályaudvar közöttTovább

1944

A németek fölrobbantják az Esztergomot és Párkányt összekötő Mária Valéria hidat.Tovább

1991

Felbomlik a világ legnagyobb területű állama, a kommunista Szovjetunió, megalakul a Független Államok KözösségeTovább

Magunkról

A Magyar Országos Levéltár 2001-ben alapította – a levéltáros szakmában annak idején teljesen újszerű kezdeményezésként – a 20. század történelmével foglalkozó elektronikus forrásközlő folyóiratát, az ArchívNetet. Az évente hat alkalommal megjelenő lap egyre növekvő olvasólétszámmal rendelkezik, és nemcsak a szakemberek, hanem a történelem iránt érdeklődők széles táborának tudásvágyát is igyekszik kielégíteni.

Az ArchívNet 2016-ban tartalmilag és formailag is megújult. A politika-, diplomácia-, művelődés- és hadtörténet mellett az eddigieknél is erőteljesebben vannak jelen a gazdaság- és társadalomtörténeti témák, nagyobb hangsúlyt kapnak a napjainkban egyre népszerűbbé váló személyes dokumentumok (naplók, memoárok, levelezések). Tematikus számok jelennek meg, az új felület pedig korszerűbb, átláthatóbb, rendezettebb a korábbinál.

Akárcsak az elmúlt két évtizedben, az ArchívNet a jövőben is publikálási lehetőséget kíván nyújtani az 1867 utáni korszakkal foglalkozó magyar és külföldi levéltárosok, történészek, pedagógusok, diákok, doktoranduszok számára. Írásaikat a szerkesztőség címére várjuk!

A Szerkesztőség

Szerzőink figyelmébe ajánljuk jelzetelési és hivatkozási útmutatónkat, amely megegyezik a Levéltári Közleményekével.

Beköszöntő

ArchívNet 2024/5-6.

Tisztelt Olvasók!

Az ArchívNet idén utoljára jelentkezik friss lapszámmal. Az idei utolsó, összevont lapszámunkban megjelent forrásismertetések országunk határain belülre és kívülre kalauzolják az olvasókat. A publikációk foglalkoznak az első világháború után évekig rendezetlenül maradt magyar-osztrák határkérdés utóéletével, a második világháború alatt Magyarország határaitól távol zajlott Don-kanyarbeli harcokkal, a Budapesten, azonban hivatalosan az Egyesült Államok területén tartózkodó Mindszenty József menedékével, valamint a kárpátaljai magyarság identitásának kérdésével.

Az idei harmadik számunkban jelent meg Fiziker Róbert (főlevéltáros, Magyar Nemzeti Levéltár Győr-Moson-Sopron Vármegye Soproni Levéltára) forrásismertetése, amelyben a szerző a nyugat-magyarországi kérdés rendezésének az utóéletéről mutatott be egy dokumentumot. Az ismertetés időközben kétrészesre bővült: mostani számunkban egy újabb irat kerül bemutatásra, amely a magyar felkelők okozta károk megtérítésének az ügyéhez szolgáltat további információkat.

Egy másik ismertetés folytatása is friss számunkban kapott helyet. Molnár András (főlevéltáros, Magyar Nemzeti Levéltár Zala Vármegyei Levéltára) Tuba László hadnagy harctéri naplóját adja közre. A második rész a 47. gyalogezred II. csáktornyai zászlóaljának a Don menti tevékenységét mutatja be 1942. június 28-tól szeptember 12-ig. Az eddig publikálatlan napló a zászlóalj történetének egyedülálló forrása, mivel mindezidáig kevés korabeli kútfő volt ismert a csáktornyai egység doni működésére vonatkozóan.

Mindszenty József bíboros menedékének ügyét Deák András Miklós (történész, nyugalmazott diplomata) egy sajátos szempontból világítja meg. A szerző az Associated Press korabeli tudósítója, Anthony Pearce cikkei, megnyilvánulásai – illetve a magyar állambiztonságnak adott jelentések – alapján elemzi, hogy az újságíró milyen módon kezelte, adott hírt a budapesti amerikai követségen tartózkodó Mindszenty helyzetéről.

Seres Attila (tudományos főmunkatárs, VERITAS Történetkutató Intézet és Levéltár) egy, a kárpátaljai magyarságra vonatkozó sajátos elképzelést, valamint annak utóéletét mutatja be. Balla László az 1970-es évek közepén publikált cikksorozatában fejtette ki álláspontját a „szovjet magyarok” fogalmáról, a „szovjet magyarság” mibenlétéről. Balla elgondolása nem okozott osztatlan sikert, és mint a bemutatott külügyi dokumentumok is bizonyítják: a magyar-szovjet viszonyra is kihatással volt.

Az idei utolsó számunkban publikáló szerzőinknek köszönjük a kézirataikat. Köszönjük továbbá a 2024. évben, a korábbi számainkba ismertetéseket küldő szerzőinknek is a bizalmát, amiért megtisztelték szerkesztőségünket írásaikkal. A jövőbe tekintve: az ArchívNet 2025-ben is várja a forrásismertetéseket a 20. század gazdaság-, intézmény-, hely-, politika- és társadalomtörténetére vonatkozóan.

 

Budapest, 2024. december 18.

Miklós Dániel
főszerkesztő