Tartalékos tisztek '56-os magatartását vizsgáló jelentések a Ganzban

1957–1958 folyamán a pártvezetés tisztogató-átrendező akcióinak lezárásaként befejezték a Ganz Vagon- és Gépgyárban is a náluk foglalkoztatott hivatásos és tartalékos tisztek politikai felülvizsgálatát. A jellemzések hiteles forrásai annak, hogy milyen magatartást tekintettek politikailag megfelelőnek vagy elítélendőnek.

Tartalékos tisztnek javasolt pártonkívüliek

[1.] 527/052. N. N. szül. 1923. Rákospalota, a. n. N. N.

MDP-tag volt, most nem tagja a pártnak, a környezete miatt nem kérte az átigazolását. A párt mellett volt mindig, és a nehéz időkben is egyetértett a párt alapvető politikájával. Nagyon jó munkaerő és szorgalmas dolgozó. Rendfokozatának meghagyását javasoljuk.
                                                                                                      N. N. [aláírás] N. N. [aláírás]

[2.] N. N.

Az októberi események alatt magatartása ellen semmi kifogás nem merült fel. Voltak ugyan különböző téves nézetei, ezek azonban a nagy általánosságban elterjedt nézetektől nem voltak nagyobbak. A szovjet csapatok beavatkozását tárgyilagosan katonai szemmel nézte - és helyeselte - általában a demokratikus erők győzelmét kívánta. Nem párttag. Javasoljuk tartalékos tiszti állományban meghagyni.
Budapest, 1957. október 4.
            N. N. [aláírás]
            előadó

[3.] Vg. Termelési o. 719/4621. N. N. szül.: 1927. Köröstarcsa, a. n. N. N.

Több éve dolgozik itt, jó szorgalmas és becsületes munkaerő. Az ellenforradalom idején is becsületesen viselkedett, mint fiatal értelmiségi igen érdeklődik az új fejlődés után. Mint vezető mérnök a Vagongyártáson jó munkát végzett és most is, mint a gyáregység termelési főnöke a tőle telhető legjobb munkát végzi. Javasoljuk rendfokozatának meghagyásában.
                                                                                                         N. N. [aláírás] N. N. [aláírás]

[4.] Vg. Gépappl.
             609/4422. N. N. szül.: 1916. Budapest, a. n. N. N.

Párton kívüli, MDP-nek sem volt tagja. 1945-46 óta dolgozik a gyárban. Polgári beállítottságú ugyan, de ellenséges magatartást sohasem tapasztaltunk vele kapcsolatban. Javasoljuk rendfokozatának megtartásában.
                                                                                    N. N. [aláírás] N. N. [aláírás]

[5.] N. N.

Az ellenforradalom előtt rendszeres látogatója volt a Petőfi-körnek. Innen elég sok téves nézetet hozott magával. Közvetlenül az ellenforradalmi cselekmények alatt azonban helyt állt. Pl. a Népligetben 3 suhanctól elszedte géppisztolyukat és behozta a gyárba. Később /dec.- jan./ újból érezni lehetett rajta a Petőfi-kör romboló hatását, ez azonban később tisztázódott benne. Nem párttag. Javasoljuk tartalékos tiszti állományban megtartani.
Budapest, 1957. október 4.
            N. N.
            [aláírás]

[6.] N. N. szül.: 1932. Kispest, /N. N./

Az ellenforradalom előtt és azóta is a Hajtóműszerkesztésen dolgozik. Félénk, félszeg, lányos természetű - alkalmazkodó. Tekintettel a műszaki képzettségére, tiszti rangjának meghagyását javasoljuk.

[7.] Vg. Kocsiterv.

609/4712. N. N. szül. 1918. Budapest, a. n. N. N.
Párton kívüli, az MDP-ből 1950-51 táján zárták ki. Tudomásunk szerint volt nyugati fogságban /pockingi táborban/ is. Jó képességű, nagy tudású vezető mérnök. A fiatalok szakmai nevelésében sikereket ért el. Az ellenforradalom ideje alatt nem nyilvánított véleményt, de utána az ő csoportja kezdte el itt a rendszeres munkát. Mindig készséggel és láthatólag őszintén állt a párt rendelkezésére. Itteni munkája és magatartása alapján javasoljuk rendfokozatának megtartását.
                                                                                                         N. N. [aláírás] N. N. [aláírás]

[8.] Vg.szerk. Gépappl.

609/44120. Várkonyi Hunor szül. 1909. Sárvár, a. n. Bradl Gizella
Polgári beállítottságú, párton kívüli egyén. MDP-nek sem volt tagja. Az ellenforradalom idején nem nyilvánított véleményt, viszont szoros kapcsolatot tartott és ma is tart fenn régi Ganz-gyári párton kívüli vezetőkkel. Javasoljuk rendfokozatának megtartásában, bár bizalmát nem osztja meg velünk.
                                                                                                         N. N. [aláírás] N. N. [aláírás]

[9.]                                                                                  710./Szem.  1957. december. 17.
                                                                                       N. N.          124.

A tartalékos tisztek felülvizsgálásával kapcsolatban N. N.-ről /szül.: 1925. Miskolc, a. n. N. N./ adott véleményünk téves információn alapszik, így a valóságnak nem felel meg teljes mértékben.

A helyes vélemény a következő:
1956. IV. 9-én került vállalatunkhoz a Hídépítő Vállalat Gépjavító és Gépkölcsönző Ö. E. központi telepéről, ahol mint villanyszerelő dolgozott. Üzemünkbe, műszaki munkakörbe a Vízgépszerkesztésre került, mivel a Villamosipari Technikum III. évfolyamát akkor végezte. Munkáját szorgalmasan és lelkiismeretesen végezte és végzi jelenleg is. Az októberi ellenforradalom alatt üzemünkben semmiféle ellenforradalmi tevékenységben nem vett részt, viselkedése semlegesnek mondható. Általában az egész magatartása szolid, csendes. A villamosipari technikumot elvégezte, jelenleg, mint technikus dolgozik. Fentiek alapján tiszti rangjának meghagyását javasoljuk. Ez a vélemény a pártalapszervezet vezetőségével történt megbeszélés alapján készült el.

XI. ker. Kieg. Parancsnokság                                                                           N. N. [aláírás]
Budapest                                                                                                       szem. oszt. vez.

[10.] Balázs Béla 1905. szül.: Győrszentiván, /Bachmann Katalin/

Az ellenforradalom előtt és azóta is a hajtómű-szerkesztésen dolgozik. Munkáját kiválóan, jól végzi. Szorgalmas, lojális, az ellenforradalom alatti magatartása korrekt volt. Fentiek alapján tiszti rangjának meghagyását javasoljuk.

[11.] 527/052. N. N. szül.: 1921. Tiszaroff, a. n. N. N.

Jó munkaerő, a zavaros időkben nem hőbörgött, rendszeresen bejárt dolgozni. Nem volt párttag. Mint brigádvezetőt szeretik a munkatársai. Egy hibája van, hogy szereti az alkoholt, többször jött be illuminált állapotban. Ezért véleményünk szerint nem veszítheti el rendfokozatát, tehát javasoljuk annak meghagyását.

                                                                                                         N. N. [aláírás] N. N. [aláírás]

[12.] Vg. Kocsiterv.

609/4423. N. N. szül.: 1920. Nyáregyháza, a. n. N. N.

Munkásszármazású technikus, az MDP-ben pártbizalmi volt, az MSZMP-be nem kérte átigazolását. Csendes, szorgalmas dolgozó. Az ellenforradalom ideje alatt még csak nem is szimpatizált az ellenforradalommal. Rendfokozatának meghagyását javasoljuk.

                                                                                                         N. N. [aláírás] N. N. [aláírás]

[13.] N. N.

Nem vett részt semmiféle ellenforradalmi cselekményben. Megjegyzései, viselkedése ingadozó. Sokszor nem tudta határozottan ő maga sem, kinek adjon igazat. Ez a magatartása ma is fennáll. Munkájában igen aprólékos-siránkozó természet, ennek ellenére elvégzi feladatát. Nem párttag. Javasoljuk tartalékos tiszti beosztásban meghagyni.

            N. N. [aláírás]

                        ea.

Budapest, 1957. október 3.

[14.] 720/487. N. N. szül.: 1931. Polgárdi a. n. N. N.

A fiatal mérnökök közül környezetében a legbecsületesebben viselkedett. Az álhazafias fellángolásokat elítélte. Munkáját a sztrájk időszaka alatt is becsületesen végezte. Párttag nem volt, jelenleg sem az. Javasoljuk rendfokozatának megtartásában.

                                                                                                      N. N. [aláírás] N. N. [aláírás]

Ezen a napon történt április 02.

1927

Prohászka Ottokár magyar püspök, író, akadémikus (*1858)Tovább

1936

Csukás István magyar író, meseíróTovább

1945

Apor Vilmos győri püspök mártírhalála (*1892)Tovább

1946

Koltai Lajos magyar operatőrTovább

1963

Az MSZMP PB határozata a felsőoktatási felvételi rendszerről. A döntés értelmében formálisan megszünt az egyetemi felvételin a származás...Tovább

  •  
  • 1 / 2
  • >

Magunkról

A Magyar Országos Levéltár 2001-ben alapította – a levéltáros szakmában annak idején teljesen újszerű kezdeményezésként – a 20. század történelmével foglalkozó elektronikus forrásközlő folyóiratát, az ArchívNetet. Az évente hat alkalommal megjelenő lap egyre növekvő olvasólétszámmal rendelkezik, és nemcsak a szakemberek, hanem a történelem iránt érdeklődők széles táborának tudásvágyát is igyekszik kielégíteni.

Az ArchívNet 2016-ban tartalmilag és formailag is megújult. A politika-, diplomácia-, művelődés- és hadtörténet mellett az eddigieknél is erőteljesebben vannak jelen a gazdaság- és társadalomtörténeti témák, nagyobb hangsúlyt kapnak a napjainkban egyre népszerűbbé váló személyes dokumentumok (naplók, memoárok, levelezések). Tematikus számok jelennek meg, az új felület pedig korszerűbb, átláthatóbb, rendezettebb a korábbinál.

Akárcsak az elmúlt két évtizedben, az ArchívNet a jövőben is publikálási lehetőséget kíván nyújtani az 1867 utáni korszakkal foglalkozó magyar és külföldi levéltárosok, történészek, pedagógusok, diákok, doktoranduszok számára. Írásaikat a szerkesztőség címére várjuk!

A Szerkesztőség

Szerzőink figyelmébe ajánljuk jelzetelési és hivatkozási útmutatónkat, amely megegyezik a Levéltári Közleményekével.

Beköszöntő

Tisztelt Olvasók!
 

Megjelent az ArchívNet 2025. évi első száma. Friss lapszámunkban az 1940-es, 1950-es évek változásaihoz kapcsolódó forrásismertetések olvashatók. Ezek a változások, fordulatok mind kötődnek a magyarországi politikai változásokhoz: személyes sorsok alakulását befolyásolhatták. Legyen szó akár helyi katolikus szervezőmunkáról vagy éppen egy-egy megszervezett ünnepségről az 1941-ben Magyarország által visszaszerzett területen.

Az időrendet tekintve Gorzás Benjámin (doktorandusz, Károli Gáspár Református Egyetem) írása mutatja be a legkorábbi eseménysort, igaz ennek az előzményei korábbra nyúlnak vissza. Három forrás segítségével világítja meg, hogy a Vitézi Rend Zrínyi Csoportja miként igyekezett létrehozni, majd ápolni Zrínyi Miklósnak, a hadvezérnek és költőnek az emlékét. A kultuszteremtéshez az is löketet adott, hogy 1941 áprilisában Magyarország visszafoglalta a Muraközt is: így a Zrínyi-család szempontjából kiemelt jelentőségű településeken – Csáktornyán és Szentilonán – is lehetett rendezvényeket szervezni.

Sulák Péter (doktorandusz, Pázmány Péter Katolikus Egyetem) forrásismertetésében az 1945-öt követő politikai átalakulások helyi lenyomata jelenik meg. 1948-ban Magyarországon végbement a látható politikai fordulat, egyben zajlott az 1947-ben meghirdetett Boldogasszony-év is. A feszült politikai légkör rányomta a bélyegét az egyházak (jelen esetben a római katolikus) életére. A publikált dokumentum arról számol be, hogy az MDP helyi pártszervezete miként áll hozzá, illetve miként „koordinálta” Jászapátiban a Mária-napi ünnepséget.

Szintén a római katolikus egyház és a kommunisták kezébe került államhatalom viszonyához kapcsolódóan mutat be forrást Purcsi Adrienn (doktorandusz, Károli Gáspár Református Egyetem), aki egy állambiztonsági jelentéséből mutat be egy részletet. A közölt részlet második világháború előtti gyökerekkel rendelkező KALOT mozgalom miként lehetetlenült el 1945-öt követően. A jelentés főszereplője Kerkai Jenő, a KALOT egyik főszervezője, azonban feltűnik benne cselekvő aktorként Szekfű Gyula is, aki moszkvai nagykövetként próbált a KALOT, illetve – tágabban értve – a Demokrata Néppárt ügyében eljárni.

Mindszenty József alakja az előző két ismertetésben is felsejlik (a Mária-évet Magyarországon ő hirdette meg esztergomi érsekként, és szintén ő volt az, aki Kerkaitól megvonta a támogatását a pártalapítás esetében). Deák András Miklós (történész, nyugalmazott diplomata) ismertetésben Mindszenty ugyanakkor a főszereplő, aki az 1956. évi forradalom és szabadságharc leverése utáni instabil időszakban keresett menedéket a budapesti amerikai nagykövetségen. A két szuperhatalmat, a menedéket biztosító Egyesült Államokat és a Magyarországot megszálló Szovjetuniót is foglalkoztatta Mindszenty helyzete. Előbbieket többek között azért – mint az ismertetésből kiderül, hogy Mindszenty megérti-e, hogy számára nem politikai, hanem humanitárius menedéket nyújtottak.

Az idei első számunkban publikáló szerzőinknek köszönjük a kéziratokat, felhívjuk egyben leendő szerzőink figyelmét, hogy az ArchívNet idei számaiba továbbra is várjuk a huszadik századi forrásokat ismertető írásokat gazdaság-, intézmény-, hely-, politika- és társadalomtörténeti témákban.

 

Budapest, 2025. február 14.

Miklós Dániel
főszerkesztő