A közsegélyre szoruló hét éven felüli gyermekek gondozásáról szóló 1901:XXI. törvénycikket az uralkodó szentesítette, majd augusztus 10-én...Tovább
Egy izgatási per története 1951-ből
„A Pártszervezet vezetősége igazolja, hogy Ú. J. kisoroszi lakos, bércséplő, volt bérdaráló, famegmunkáló a kulák listán szerepel. Nevezett magatartása a felszabadulás óta számtalan esetbe megnyilvánult, aminek a következtében a népidemokráciához való viszonya a legrosz-szabb, szinte nyíltan a demokratikus rendszer ellen van, amit magatartásával állandóan bizo-nyít. A legutóbbi időben a béke, majd a begyűjtési rendelet ismertetésével kapcsolatban meg-tartott kisgyűléseken hangulatot rontóan közbeszólt, s nevetségessé igyekezett tenni az előadót, sőt még támadta is őket.”
Ú. J. fellebbezése
Tisztelt Megyei Bíróság!
B 2530/1951. számu ítélet ellen a tárgyaláson szóvel [!] bejelentett fellebbezésemet tisztelettel a következőkben
- indokolom:
Mindenekelőtt tisztelettel előadom, hogy szóvel [!] előterjesztett fellebbezésemben nem tudtam panasz tárgyává tenni azt, hogy a f. év junius hó 9.-én kelt előterjesztett észrevételeim és bizonyítási indítványom nem volt az ítélő bíróság előtt [popup title="[...] " format="Default click" activate="click" close text="Fél oldalon át taglalja, hogy miképpen próbálta felkutatni a büntetőtanácshoz beadott kérvényét, és érvényt szerezni ennek."]az abban előterjesztett bizonyítási indítvánnyal és az ahhoz mellékelt nyilatkozattal a büntetőtanács nem foglalkozott, aminek egyenes folyománya a tényállás helytelen megállapítása.
[popup title="[...]" format="Default click" activate="click" close text="„Csak az a büntetés jogos, ami igazságos” elvnek közel két oldalas általános érvényű kifejtése, hivatkozva a szovjet bűnvádi eljárásjogra is."]
Ismételjük meg mi is történt!
Az ítélet maga is tényként állapítja meg, hogy nem vagyok kuláknak tekinthető-, megállapítja tényként, hogy ezzel szemben két másik kisoroszi lakost, akiknek ugyancsak cséplőgépük volt és kb. 5 hold földdel is rendelkeznek, a tanács a kulákok listájáról törölt-, megállapítja a bíróság igen helyesen tényként, hogy kuláknak nem minősülök-, hogy 1924-ben ócska anyagokból - tulnyomórészt fából - összeállítottam egy cséplőgépet-, hogy ugyancsak összeszedett anyagokból saját kezűleg háznál felszereltem egy famegmunkáló gépet-, hogy a cséplőgépet a Kisoroszi Földművesszövetkezetnek már régebben felajánlottam, de nem vették át, mert a gép úgyszólván teljesen fából van, kis teljesítményű.
Tévedett tehát mindezen megállapítások után a Megyei Bíróság akkor, amikor engem kétrendbeli, az 1946. VII. t. c. 2.§. b./ pontjába ütköző izgatás bűntettével mondott a vád szerint ki bűnösnek, s mellőzte annak a megállapítását, hogy végső elkeseredésemben, jogos felindulásomban és méltán érzett szégyenérzettel idegeim felkorbácsolódván, vesztettem el a türelmemet, józanságomat és fakadtam ki méltánytalan elbánás ellen. Ám de ez a kifakadás, az a tényállás, amely a kifakadással kapcsolatos, nem alkalmas a vádbeli cselekmény tényálladéki elemeinek fedésére, mert megállapítja ám a tényállás azt is, amikor én a békeívet „kulák vagyok" megjelöléssel írtam alá, akkor azt is mondtam: „Hadd tudja meg az a bitang Truman, hogy én kulák vagyok és szintén békét akarok".
Ilyként kellett volna a büntetőtanácsnak mérlegelnie e kijelentésemet, nem kiragadni magát a kijelentést, de a tényállásnál megállapítani a célzatot.
Nem vagyok én osztályidegen, mégcsak ingadozó sem vagyok, hiszen gyermekeimet is munkára neveltem, miként megállapítást nyert, hogy gyermekem ipari munkás, két leány pedig gyári munkás felesége. Hogy azt a csekély földet, amellyel rendelkezem, magam és családtagjaim műveljük, gépeimet magam kezelem. Ilyen előzmények után nem lehet engem az ingadozók osztályához tartozónak tekinteni, hanem öntudatos szocialistának, aki mindenként fel akarta hívni a rajtam esett sérelemre a figyelmet, hogy e sérelem törvényes keretek között reparáltassék. Miért izgatnék én a saját osztályom ellen.
Tévedett a Megyei Bíróság, amikor a békeíven nevem mellék „kulák vagyok" odabiggyesztésének olyan jelentőséget tulajdonít, amely alkalmas a kulákok iránti szánalom keltésére és a kulák politika elleni izgatására. Ellenkezőleg! Megítélésem szerint - amire fentebb már reámutattam - ha az egész mondatot ismertetik, azt is tehát, amit az aláírás céljaként megjelöléssel, mint tényállást a sérelmes ítélet is magáévá tesz, akkor abból a helyes okfejtéssel csak az a következtetés vonható le, hogy én is, ha ilyen minőségben is a békét kívánom. Nem igaz tehát az a feltevés, mintha akár kulák is háborút kívánnék és csatlakoznék bármely imperialista célkitűzéshez.
Ami már most a textiláruk vásárlásával kapcsolatos kijelentésemet illeti, ennek sem lehet azt a jelentőséget, sem azt a célt tulajdonítani, aminőt a sérelmes ítélet annak tulajdonit, Jogos kritikát gyakoroltam a beszerzés fogyatékosságáról és arról, hogy nem lehet arra az álláspontra helyezkedni, hogy a határozott rendelkezéssel, tehát csecsemők részére küldött anyagot azok, akik arra érdemesek, azt meg ne kapják. A leányom másállapotban volt és van, miként azt az ezennel ide eredetiben csatolt hatósági orvosi bizonyítvány tanúsítja. ?t tehát függetlenül attól iszákos-e az ura, vagy sem, joggal megillették azok a holmik, amelyek a csecsemő kezeléssel kapcsolatosan ily rendeltetéssel az árudába elküldtek. Tehát amikor én azt a kijelentést tettem ugyancsak kritikát gyakoroltam és nem szánalmat kívántam a kulákok javára kelteni, hogy igen is valahol valami hiba van a vásárlás, vagy elosztás tekintetében Kisorosziban, mert első a gyermek, függetlenül azttól [!], hogy kié, s nem lehet semmiféle kifogást használni fel, mert mindaddig, amíg ily rendeltetéssel küldött árut csecsemők javára igényelnek, másnak adni nem lehet.
E helyüvé kapcsolódik harmadik kijelentésként terhemre rótt:
- „Eljöhet még maga hozzám kenyérért"
A tárgyaláson kérdést intézett hozzám a védelem. Megérdeklődte megfelel-e a valóságnak az, amitt e helyütt hitelt érdemlően, hatósági orvosi bizonyítvánnyal igazoltam, az nevezetesen, hogy a leányom kisbabát vár. Beigazolást nyert a tárgyaláson az, hogy Sz. J.né, pártelnök felesége szülésznő. Ez a kijelentésem azt jelentette, hogy ne legyen olyan gőgös, mert hiszen eljöhet még hozzám kenyérért, hiszen rövidesen lebabázik a kisleányom és akkor - érthetőleg - szükségünk lehet reá, ő viszont ellenértékként fizetséget kap. Így értelmeztem és nem másként. A helytelenül megállapított tényállás következményeként terhemre rótt bűncselekménynek tényálladéki elemei fenn nem forogván, felmentésemet kérem.
Ezeket az elveket tette magáévá a magyar törvényhozás, amikor a Btá-t és az új bűnvádi perrendtartást megalkotta és e magasztos elvekre tekintettel kérem a t. Fellebbezési Bíróságot, hogy a jogszabálysértéssel, helytelen ténybeli következtetéssel és iratellenesen megállapított tényállásra alapított ítélet megsemmisítésével a II. Bpn. 67.§-ának /2/ bekezdése alapján állapítson meg új tényállást, amelynél a fentebb előadottakat figyelembe venni és ilyként megállapított új tényálláshoz képest oly büntetést állapítani meg szükségképpen, amely gyökeresen különbözik a büntetésnek attól a természetétől, amellyel a kizsákmányoló államban találkozunk.
Az enyhítő körülményeket sem mérlegelte ki javamra a t. Elsőbíróság. Nem mérlegelte azt, hogy nem vagyok osztályidegen, hogy dolgozó vagyok, hogy jogos felháborodásomban ragadtattam el magam kétértelműként magyarázható, de semmiként sem az ítéletben megállapított magyarázatban róható kijelentéseket, hogy nem állok szemben a dolgozó néppel.
Tisztelettel
Ú. J.
Jelzet: PML XXV. 2 b. (Pest Megyei Levéltár, Pest Megyei Bíróság iratai, Büntető perek) 2530/1951. Eredeti, géppel írt, tisztázat.
Tartalomjegyzék
Ezen a napon történt július 27.
A brit és amerikai légierő pusztító bombatámadása a csepeli Weiss Manfréd Művek ellen.Tovább
A zugligeti Szép Ilona villamos kocsiszín melletti a Nagy Béla-féle cukrászdában a detektívekkel folytatott tűzpárbajban életét vesztette...Tovább
Az első sikeres szovjet kísérleti atomrobbantás.Tovább
A szovjet csapatok kivonulnak Ausztriából.Tovább
Magunkról
A Magyar Országos Levéltár 2001-ben alapította – a levéltáros szakmában annak idején teljesen újszerű kezdeményezésként – a 20. század történelmével foglalkozó elektronikus forrásközlő folyóiratát, az ArchívNetet. Az évente hat alkalommal megjelenő lap egyre növekvő olvasólétszámmal rendelkezik, és nemcsak a szakemberek, hanem a történelem iránt érdeklődők széles táborának tudásvágyát is igyekszik kielégíteni.
Az ArchívNet 2016-ban tartalmilag és formailag is megújult. A politika-, diplomácia-, művelődés- és hadtörténet mellett az eddigieknél is erőteljesebben vannak jelen a gazdaság- és társadalomtörténeti témák, nagyobb hangsúlyt kapnak a napjainkban egyre népszerűbbé váló személyes dokumentumok (naplók, memoárok, levelezések). Tematikus számok jelennek meg, az új felület pedig korszerűbb, átláthatóbb, rendezettebb a korábbinál.
Akárcsak az elmúlt két évtizedben, az ArchívNet a jövőben is publikálási lehetőséget kíván nyújtani az 1867 utáni korszakkal foglalkozó magyar és külföldi levéltárosok, történészek, pedagógusok, diákok, doktoranduszok számára. Írásaikat a szerkesztőség címére várjuk!
A Szerkesztőség
Szerzőink figyelmébe ajánljuk jelzetelési és hivatkozási útmutatónkat, amely megegyezik a Levéltári Közleményekével.
Beköszöntő
Tisztelt Olvasók!
Megjelent forrásközlő folyóiratunk, az ArchívNet idei harmadik száma. Friss lapszámunkban négy forrásismertetést olvashatnak, amelyek témájukat és keletkezési helyüket is tekintve meglehetősen széttartóak: utóbbira példa, hogy a bemutatott források közül egyet Melbourne-ben, egyet pedig Rómában vetettek papírra – s ezek tematikailag is eltérnek egymástól. Előbbi egy résztvevő visszaemlékezése az 1933-as gödöllői világjamboree-ra, a másik pedig egy beszámoló olaszországi magyar kolónia helyzetéről.
Az időrendet tekintve Kosztyó Gyula (levéltáros, Magyar Nemzeti Levéltár Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Levéltára, történész, kutató, Erőszakkutató Intézet) publikációja az első, amelyben az akkor zajló országos események helyi lecsapódását mutatja be levéltári források segítségével: az 1918–1919-es impériumváltások okozta, finoman szólva is turbulens időszakának tiszadobi eseményeit – külön kiemelve az Andrássy-kastély feldúlását – prezentálja írásában.
Várdai Levente (történész muzeológus, Janus Pannonius Múzeum) különleges forrásra hívja fel a figyelmét ismertetésében: ausztráliai kutatóútja során bukkant rá egy eseményen elhangzott beszéd leiratára, amelyben az 1933-as gödöllői cserkész világtalálkozó egy Victoria állambeli résztvevője tekintett vissza az eseményre. A közölt forrás nemcsak a jamboree mindennapjait, vagy épp az európai út állomásait írja le, hanem az is kiolvasható belőle, hogy az 1930-as évek ausztrál fiataljai számára milyen „kultúrsokkot” jelenhetett a magyarországi tartózkodás.
Már a hidegháborús időszakból közöl forrást Németh László Imre (nyugalmazott lelkész, pápai prelátus), amely azonban kötődik a második világháború lezárását közvetlenül követő időszakhoz. Kada Lajos 1952-ben az Amerikai Magyar Katolikus Liga kérésére állította össze jelentését, amelyben az olaszországi magyarok helyzetéről számolt be, akik között még nagy számban voltak olyanok, akik menekültként érkeztek az országba, és még ekkor is különböző táborokban éltek.
Deák András Miklós (történész, nyugalmazott diplomata) ismertetésében olyan forrásokat mutat be, amelyek új információkkal szolgálhatnak Mindszenty József édesanyja, Kovács Borbála 1960-ben bekövetkezett halálával és temetésével kapcsolatban. Utóbbi esemény hozadéka volt, hogy a magyar külügyminisztérium fenyegető fellépése miatt az Associated Press és a Reuters tudósítói végül nem utaztak el a temetésre, amelyen amerikai követség tagjai nem, de francia és olasz diplomaták jelen voltak.
Szerzőinknek köszönjük a kéziratokat, felhívjuk egyben leendő szerzőink figyelmét, hogy az ArchívNet szerkesztősége továbbra is várja a huszadik századi forrásokat ismertető írásokat gazdaság-, intézmény-, hely-, politika- és társadalomtörténeti témákban.
Budapest, 2025. július 23.
Miklós Dániel
főszerkesztő