Hadirokkant jelvények a második világháború után

A második világháború után az új hatalom újragondolta és szabályozta kitüntetési rendszerét. Az alapítások körüli huzavonában és az adományozásoknál egyre inkább a kommunista párt szempontjai érvényesültek. Elsősorban a politikai okok miatt üldözöttek kaptak kitüntetéseket. Ebbe a kitüntetés alapítási közegbe illeszkedett a második világháború hadirokkantjai számára készített új típusú hadirokkant jelvény is, melynek elkészítése körüli bonyodalmakat mutatjuk be forrásközlésünkben.

Az Országos Hadigondozó Hivatalban átvett hadirokkant jelvényekről készült jegyzőkönyvek

a.
Jegyzőkönyv

Készült Budapesten 1948. évi október hó 22-én az Országos Hadigondozó Hivatal Andrássy út 12. számú helyiségében, a 27.854/1948. eln[öki] 2. számú rendelettel Markovits Jelvény- és Éremkészítő Üzemnél megrendelt új mintájú hadirokkantjelvények részszállításának átvétele alkalmával.

Jelen vannak: dr. Veégh László min[iszteri] o[sztály]tan[ácsos], a hadigondozási főosztály részéről, Koós Zoltán a hivatal alelnöke, Ásvány Ferenc min[iszteri] sz[ám]v[evőségi] főtanácsos az eln[öki] 2. osztály részéről, Riskó Béla min[iszteri] számvizsgáló az érdekelt számvevőségi osztály részéről, Hódi Lajos min[iszteri] irodatiszt és Nyíry Sándor műszaki főtanácsos a Technológiai és Anyagvizsgáló Intézet részéről.

A szállító vállalat részéről Markovits Géza van jelen.

A szállító cég a megrendelés alkalmával megtekintett és a megrendelőlevél értelmében bemutatott és elfogadott mintának megfelelő kivitelezésű jelvényt lett volna köteles szállítani.

A szállító cég fent nevezett megbízottai a mai napon 13 400 drb és 2400 drb gomblyuktámasztékos jelvényt ajánlott fel átvételre. [a dőlt betűs áthúzva, felette a darabszám kézírással átjavítva] 5850 drb.

Szakértő az átvételre megajánlott szállítmányból kémpróbaszerűen kivett mintákat felülvizsgálta és azokat a megrendeléskor bemutatott mintával összehasonlítva a következő szakvéleményt adja:

A szállított mennyiség zománcozása a vályúkba behúzódott és a felszínen nem sima. A dombornyomás kontúrjai nem elég élesek és az oxidáció helytelen voltánál fogva a jelvények foltosak. Összefoglalva a szakértő megállapítja, hogy a szállított jelvények a megrendelésben foglalt feltételeknek és a megtekintett mintának nem felelnek meg.

A szakértő fenti véleménye, valamint a bizottság közvetlen észlelete alapján a bizottság egyhangúlag úgy határozott, hogy a jelvényeket nem veszi át.

A fentieknek a szállító cég képviselőjével való közlése után a jegyzőkönyv aláíratott.

K. m. f. t.

(dr. Veégh László)
min[iszteri] o[sztály]tan[ácsos]
(Koós Zoltán)
alelnök
(Ásvány Ferenc)
min[iszteri] sz[ám]v[evőségi] főtanácsos
(Riskó Béla)
min[iszteri] számvizsgáló
(Nyíry Sándor)
műszaki tanácsos
(Hódi Lajos)
min[iszteri] irodatiszt

(Dévényi Klára)
jegyzőkönyvvezető

b.
Jegyzőkönyv

Készült Budapesten 1948. évi november hó 2-án az Országos Hadigondozó Hivatal Andrássy út 12. számú helyiségében a 27.854/1948. eln. 2. számú rendelettel Paskay Jelvény- és Éremkészítő Üzemnél megrendelt új mintájú hadirokkant jelvények részszállításának átvétele alkalmából.

Jelen vannak: dr. Veégh László min[iszteri] o[sztály]tanácsos, a Hivatal részéről, Ásvány Ferenc min[iszteri] sz[ám]v[evőségi] főtanácsos, az elnöki 2. osztály részéről, Riskó Béla min[iszteri] számvizsgáló az érdekelt számvevőségi osztály részéről, Nyíri Sándor műszaki főtanácsos, a Technológia és Anyagvizsgáló Intézet részéről és Hódi Lajos miniszteri irodatiszt. Utóbbi a jegyzőkönyv aláírásával egyidejűleg elismeri, hogy a jegyzőkönyvben felsorolt hadirokkant jelvényeket megőrzés végett átvette.

A szállító cég részéről Paskay Károly van jelen.

A szállító cél a mai napon 7000 drb tűs és 3000 drb gomblyuktámasztékos (összesen 10 000 drb) jelvényt ajánlott fel átvételre.

Szakértő az átvételre megajánlott szállítmányt kémpróbaszerűen felülvizsgálta és megállapította, hogy a jelvények lemezanyaga a bemutatott mintától eltérően vékonyabb, a zománcozás felszíne, bár csiszolt, de nem egyenletes, behúzódások vannak rajta és a dombornyomás kontúrjai nem olyan élesek, mint a mintán. Szakértő megállapítja, hogy a jelvények lemezanyaga, valamint kivitele fenti kifogások alapján a megrendelésben foglalt feltételekkel és a vállalkozó cég által megtekintett mintákkal nem mindenben egyezik meg.

A bizottság megkérdezi a szakértőt, hogy a bemutatott és felülvizsgált jelvényeket olyanoknak ítéli-e, melyek még használhatók-e, megfelelnek-e a célnak és éppen ezért átvehetők-e? A szakértő kijelenti, hogy a jelvények kivitel szempontjából az átvehetőség határán vannak.

Bizottság fenti véleményt figyelembe véve úgy határozott, hogy a jelvényeket átveszi. Figyelmezteti azonban a szállító céget, hogy az átvett jelvények anyagi, kiviteli és készítésbeli hiányosságáért felelősséggel tartozik.

Fentieket a szállító cég képviselőjével közölte a bizottság, ami után a jegyzőkönyv aláíratott.

K. m. f. t.

Nyíri Sándor
Riskó Béla
Hódi Lajos
Veégh László
Ásvány Ferenc
Paskay Károly

c.
Jegyzőkönyv

Készült Budapesten 1948. évi november hó 2-án az Országos Hadigondozó Hivatal Andrássy út 12. számú helyiségében a 27.854/1948. eln[öki] 2. számú rendelettel a Markovits Jelvény és Éremkészítő Üzemnél megrendelt új mintájú hadirokkant jelvények részszállításának átvétele alkalmával.

Jelen vannak: dr. Veégh László min[iszteri] o[sztály]tanácsos a Hivatal részéről, Ásvány Ferenc min[iszteri] sz[ám]v[evőségi] főtanácsos, az eln[öki] 2. osztály részéről, Riskó Béla min[iszteri] számvizsgáló az érdekelt számvevőségi osztály részéről, Nyíri Sándor műszaki főtanácsos a Technológiai és Anyagvizsgáló Intézet részéről és Hódi Lajos min[iszteri] irodatiszt. Utóbbi a jegyzőkönyv aláírásával egyidejűleg elismeri, hogy a jegyzőkönyvben felsorolt hadirokkant jelvényeket megőrzés végett átvette.

A szállító vállalat részéről Markovits Géza van jelen.

A szállító cég fentnevezett megbízottja a mai napon 4400 darab tűs és 1450 darab gomblyuktámasztékos (összesen 5850 drb) jelvényt ajánlott fel átvételre.

Szakértő az átvételre megajánlott szállítmányból kémpróbaszerűen kivett mintákat felülvizsgálta és azokat a megrendeléskor bemutatott mintával összehasonlítva a következő szakvéleményt adja:

Megállapítja, hogy a jelvényeken a múltban kifogásolt hibák már kisebb mértékben fordulnak elő. (Lásd a f. évi okt. 22-én felvett jegyzőkönyvet.) Nevezetesen a zománcozás már tökéletesebb, a zománcozás felszíne simább, a dombornyomás kontúrjai is élesebbek. A jelvények bronzbevonata viszont sokat nem javult, mert a jelvények között még mindég akadnak foltosak. A szakértő összefoglalva megállapítja, hogy a szállított jelvények a megrendelésben foglalt feltételekkel és a megrendelés kiadásánál megtekintett mintával nem egyezik meg mindenben.

A bizottság megkérdezi a szakértőt, hogy a bemutatott és felülvizsgált jelvényeket olyanoknak ítéli-e, melyek még használhatók-e, megfelelnek-e a célnak és éppen ezért átvehetők-e?

Szakértő kijelenti, hogy a jelvények kivitel szempontjából az átvehetőség határán vannak.

Bizottság fenti véleményt figyelembe véve úgy határozott, hogy a jelvényeket átveszi. Figyelmezteti azonban a szállító céget, hogy az átvett jelvényeket anyagi, kiviteli és készítésbeli hiányosságaiért felelősséggel tartozik.

Fentieket a szállító cég képviselőjével közölte a bizottság, ami után a jegyzőkönyv aláíratott.

K. m. f. t.

Nyíri Sándor
Riskó Béla
Hódi Lajos
Veégh László
Ásvány Ferenc
Markovits Géza

d.

188.278/1949. 1/aTárgy: A Nemesfémipari Jelvény- és Fémárukészítő Munkások Termelő Szövetkezetétől 9300 drb új mintájú h[adi]r[okkant] jelvény átvétel

J e g y z ő k ö n y v

készült Budapesten 1948. évi november hó 17-én az Országos Hadigondozó Hivatal által 27.854/1948. Eln. 2. szám alatt megrendelt 33 300 darab hadirokkant jelvény első részlegének, azaz 9300 drb jelvénynek bizottsági átvétele alkalmával.

Jelen vannak: az Országos Hadigondozó Hivatal részéről: dr. Veégh László min[iszteri] osztálytanácsos, Hódi Lajos, a számvevőség részéről: Riskó Béla min[iszteri] számvizsgáló, az eln[öki] 2. o[sztály] részéről Ásvány Ferenc min[iszteri] számvevőségi főtanácsos, a Technológia és Anyagvizsgáló Intézet részéről: Nyíri[y] Sándor műszaki tanácsos, mint az Országos Hadigondozó Hivatal által felkért szakértő.

Szakértő a bemutatott jelvények közül kémpróbaszerűen kivett darabokat méret, anyagminőség és kivitel szempontjából felülvizsgálta és azokat a megrendelésben foglalt előírástól és a szállító cégnek előzetesen átadott mintáktól eltérőknek találta. Az eltérés a jelvény lemez-anyagának vastagságában volt, tudniillik a szállított jelvények lemezanyaga a mintáétól eltérően vékonyabb volt. Eltért a mintától a jelvényen látható nemzeti színű zománcozás kivitele is. Bizottság a szakértőt megkérdezve, annak azon véleménye alapján, hogy ezek a jelvények még az átvehetőség alsó határán vannak - a jelvényeket még átvehetőknek találta és azokat mennyiségileg is átvette.

K. m. f. t.

A Nemesfémipari Munkások Szövetkezete részéről

Csillag Zoltán
[olvashatatlan] Attila

Nyíry Sándor
Riskó Béla
Veégh László
Hódi Lajos
Ásvány Ferenc

e.
J e g y z ő k ö n y v

Készült Budapesten 1948. évi november hó 26-án az Országos Hadigondozó Hivatal Andrássy út 12. számú helyiségében a 27.854/1948. eln[öki] 2. számú rendelettel [a] Nemesfémipari Jelvény- és Fémárukészítő Munkások Termelő Szövetkezeténél megrendelt új mintájú hadirokkant jelvények részszállításának átvétele alkalmával.

Jelen vannak: Békefi Gyula előadó, a Hivatal részéről, Ásvány Ferenc min[iszteri] sz[ám]v[izsgáló], főtanácsos az elnöki 2. osztály részéről, Riskó Béla min[iszteri] számvizsgáló az érdekelt számvevőségi osztály részéről, Nyíri Sándor műszaki főtanácsos, a Technológia és Anyagvizsgáló Intézet részéről és Hódi Lajos miniszteri irodatiszt. Utóbbi a jegyzőkönyv aláírásával egyidejűleg elismeri, hogy a jegyzőkönyvben felsorolt hadirokkant jelvényeket megőrzés végett átvette.

A szállító cég részéről Csillag Zoltán van jelen.

A szállító cég a mai napon 8800 tűs és 2300 drb gomblyuktámasztékos (összesen 11 100 drb) jelvényt ajánlott fel átvételre.

Szakértő az átvételre megajánlott szállítmányt kémpróbaszerűen felülvizsgálta és megállapította, hogy a jelvények lemezanyaga a bemutatott mintáétól eltérően vékonyabb, a zománcozás felszíne, bár csiszolt, de nem egyenletes, behúzódások vannak rajta és a dombornyomás kontúrjai nem olyan élesek, mint a mintán. Szakértő megállapítja, hogy a jelvények lemezanyaga, valamint kivitele fenti kifogások alapján a megrendelésben foglalt feltételekkel és a vállalkozó cég által megtekintett mintákkal nem mindenben egyezik meg.

A bizottság megkérdezi a szakértőt, hogy a bemutatott és felülvizsgált jelvényeket olyanoknak ítéli-e, melyek még használhatók-e, megfelelnek-e a célnak és éppen ezért átvehetők-e? A szakértő kijelenti, hogy a jelvények kivitel szempontjából az átvehetőség határán vannak.

Bizottság fenti véleményt figyelembe véve úgy határozott, hogy a jelvényeket átveszi. Figyelmezteti azonban a szállító céget, hogy az átvett jelvények anyagi, kiviteli és készítésbeli hiányosságáért felelősséggel tartozik.

Fentieket a szállító cég képviselőjével közölte a bizottság, ami után a jegyzőkönyv aláíratott.

K. m. f. t.

Csillag Zoltán
Nyíri Sándor
Riskó Béla
Hódi Lajos
Békefi Gyula

f.
J e g y z ő k ö n y v

Készült Budapesten 1948. évi december hó 6-án, az Országos Hadigondozó Hivatalban, a Paskay Jelvénykészítő Üzem által leszállított új mintájú hadirokkant jelvények átvétele alkalmával.

Jelen vannak: az O. H. H. részéről dr. Veégh László min[iszteri] o[sztály]tanácsos, az O. H. H. Számvevősége részéről Riskó Béla min[iszteri] számvizsgáló, a Technológia és Anyagvizsgáló Intézet részéről Nyíry Sándor műszaki tanácsos, mint az OHH részéről felkért szakértő és Hódi Lajos. Utóbbi a jegyzőkönyv aláírásával elismeri, hogy a jegyzőkönyvben foglalt mennyiséget megőrzésre átveszi. Ásvány Ferenc sz[ám]v[evőségi] főtanácsos az anyagbeszerzés részéről.

A szállító cég részéről Paskay Károly van jelen.

Szállító cég a mai napon 5000 drb (3500 drb tűs, 1500 drb gomblyuktámasztékos) hadirokkantjelvényt szállított le.

Szakértő az átvételre felajánlott jelvényeket kémpróbaszerűen felülvizsgálta és azokat az eredeti mintadarabbal összehasonlította. A vizsgálat során kitűnt, hogy a felajánlott darabok az előírt követelmények használhatóságát nem befolyásolja. Szakértő a jelvényeket átvehetőknek minősítette. Bizottság szakértő véleménye alapján az 5000 drb jelvényt mennyiségileg és minőségileg átvette.

K. m. f. t.

Nyíri Sándor
Riskó Béla
Hódi Lajos
Veégh László
Paskay Károly
Ásvány Ferenc

g.

Rendelőszám: 27.854/1948. Eln[öki] 2.

Jegyzőkönyv

Készült Budapesten 1948. december hó 27-én, az Országos Hadigondozó Hivatalban, a Paskay Jelvénykészítő Üzem által leszállított új mintájú hadirokkant jelvények átvétele alkalmával.

Jelen vannak: az OHH részéről Békefi Gyula előadó, az OHH Számvevősége részéről Riskó Béla min[iszteri] számvizsgáló, a Technológia és Anyagvizsgáló Intézet részéről Nyíri Sándor műszaki tanácsos, mint az OHH által felkért szakértő, Ásvány Ferenc sz[ám]v[evőségi] főtanácsos a Népjóléti Minisztérium Anyagbeszerzési osztálya részéről és Hódi Lajos. Utóbbi a jegyzőkönyv aláírásával elismeri, hogy a jegyzőkönyvben foglalt mennyiséget megőrzésre átveszi.

A szállító cég részéről Paskay Károly van jelen.

Szállító cég a mai napon 6900 drb, új mintájú hadirokkant jelvényt szállított le, melyek közül 5100 drb tűs és 1800 drb gomblyuktámasztékos.

Szakértő a jelvényeket kémpróbaszerűen felülvizsgálta, és azokat az eredeti mintadarabbal összehasonlította. A vizsgálat során kitűnt, hogy a felajánlott darabok az előírt követelményektől lényegtelen eltérést mutatnak, amely körülmény azonban a jelvények használhatóságát nem befolyásolja. Szakértő a jelvényeket átvehetőknek minősítette. Bizottság szakértő véleménye alapján a 6900 darab jelvényt mennyiségileg és minőségileg átvette.

K. m. f. t.

Ásvány Ferenc
Paskay Károly
Békefi Gyula
Nyíri Sándor
Hódi Lajos

Jelzet: MOL XIX-C-1-j-3441-55-1948. (Magyar Országos Levéltár Népjóléti Minisztérium Szociálpolitikai főosztály)

Tartalomjegyzék

Tartalomjegyzék

Ezen a napon történt április 18.

1949

Az Ír Köztársaság deklarálja az Brit Nemzetközösségből való kilépését.Tovább

1951

Aláírják a párizsi szerződést. Létrejön az Európai Szén- és Acélközösség, az Európai Unió alapja.Tovább

1955

Hegedüs András a miniszterelnök.Tovább

Magunkról

A Magyar Országos Levéltár 2001-ben alapította – a levéltáros szakmában annak idején teljesen újszerű kezdeményezésként – a 20. század történelmével foglalkozó elektronikus forrásközlő folyóiratát, az ArchívNetet. Az évente hat alkalommal megjelenő lap egyre növekvő olvasólétszámmal rendelkezik, és nemcsak a szakemberek, hanem a történelem iránt érdeklődők széles táborának tudásvágyát is igyekszik kielégíteni.

Az ArchívNet 2016-ban tartalmilag és formailag is megújult. A politika-, diplomácia-, művelődés- és hadtörténet mellett az eddigieknél is erőteljesebben vannak jelen a gazdaság- és társadalomtörténeti témák, nagyobb hangsúlyt kapnak a napjainkban egyre népszerűbbé váló személyes dokumentumok (naplók, memoárok, levelezések). Tematikus számok jelennek meg, az új felület pedig korszerűbb, átláthatóbb, rendezettebb a korábbinál.

Akárcsak az elmúlt két évtizedben, az ArchívNet a jövőben is publikálási lehetőséget kíván nyújtani az 1867 utáni korszakkal foglalkozó magyar és külföldi levéltárosok, történészek, pedagógusok, diákok, doktoranduszok számára. Írásaikat a szerkesztőség címére várjuk!

A Szerkesztőség

Szerzőink figyelmébe ajánljuk jelzetelési és hivatkozási útmutatónkat, amely megegyezik a Levéltári Közleményekével.

Beköszöntő

Tisztelt Olvasók!
 

Megjelent az ArchívNet 2025. évi első száma. Friss lapszámunkban az 1940-es, 1950-es évek változásaihoz kapcsolódó forrásismertetések olvashatók. Ezek a változások, fordulatok mind kötődnek a magyarországi politikai változásokhoz: személyes sorsok alakulását befolyásolhatták. Legyen szó akár helyi katolikus szervezőmunkáról vagy éppen egy-egy megszervezett ünnepségről az 1941-ben Magyarország által visszaszerzett területen.

Az időrendet tekintve Gorzás Benjámin (doktorandusz, Károli Gáspár Református Egyetem) írása mutatja be a legkorábbi eseménysort, igaz ennek az előzményei korábbra nyúlnak vissza. Három forrás segítségével világítja meg, hogy a Vitézi Rend Zrínyi Csoportja miként igyekezett létrehozni, majd ápolni Zrínyi Miklósnak, a hadvezérnek és költőnek az emlékét. A kultuszteremtéshez az is löketet adott, hogy 1941 áprilisában Magyarország visszafoglalta a Muraközt is: így a Zrínyi-család szempontjából kiemelt jelentőségű településeken – Csáktornyán és Szentilonán – is lehetett rendezvényeket szervezni.

Sulák Péter (doktorandusz, Pázmány Péter Katolikus Egyetem) forrásismertetésében az 1945-öt követő politikai átalakulások helyi lenyomata jelenik meg. 1948-ban Magyarországon végbement a látható politikai fordulat, egyben zajlott az 1947-ben meghirdetett Boldogasszony-év is. A feszült politikai légkör rányomta a bélyegét az egyházak (jelen esetben a római katolikus) életére. A publikált dokumentum arról számol be, hogy az MDP helyi pártszervezete miként áll hozzá, illetve miként „koordinálta” Jászapátiban a Mária-napi ünnepséget.

Szintén a római katolikus egyház és a kommunisták kezébe került államhatalom viszonyához kapcsolódóan mutat be forrást Purcsi Adrienn (doktorandusz, Károli Gáspár Református Egyetem), aki egy állambiztonsági jelentéséből mutat be egy részletet. A közölt részlet második világháború előtti gyökerekkel rendelkező KALOT mozgalom miként lehetetlenült el 1945-öt követően. A jelentés főszereplője Kerkai Jenő, a KALOT egyik főszervezője, azonban feltűnik benne cselekvő aktorként Szekfű Gyula is, aki moszkvai nagykövetként próbált a KALOT, illetve – tágabban értve – a Demokrata Néppárt ügyében eljárni.

Mindszenty József alakja az előző két ismertetésben is felsejlik (a Mária-évet Magyarországon ő hirdette meg esztergomi érsekként, és szintén ő volt az, aki Kerkaitól megvonta a támogatását a pártalapítás esetében). Deák András Miklós (történész, nyugalmazott diplomata) ismertetésben Mindszenty ugyanakkor a főszereplő, aki az 1956. évi forradalom és szabadságharc leverése utáni instabil időszakban keresett menedéket a budapesti amerikai nagykövetségen. A két szuperhatalmat, a menedéket biztosító Egyesült Államokat és a Magyarországot megszálló Szovjetuniót is foglalkoztatta Mindszenty helyzete. Előbbieket többek között azért – mint az ismertetésből kiderül, hogy Mindszenty megérti-e, hogy számára nem politikai, hanem humanitárius menedéket nyújtottak.

Az idei első számunkban publikáló szerzőinknek köszönjük a kéziratokat, felhívjuk egyben leendő szerzőink figyelmét, hogy az ArchívNet idei számaiba továbbra is várjuk a huszadik századi forrásokat ismertető írásokat gazdaság-, intézmény-, hely-, politika- és társadalomtörténeti témákban.

 

Budapest, 2025. február 14.

Miklós Dániel
főszerkesztő